FĂRĂ SUCCES!… Vaccinarea copiilor în județul Vaslui este ca și inexistentă! Conform DSP Vaslui, de la declanșarea campaniei d evaccinare a elevilor, numărul de vaccinări complete la copii cu vârsta cuprinsă între 5-17 ani este de 3797. Grav este că a fost o singură vaccinare efectuată în ultimele 24 de ore. Pentru bolnavii de Covid, DSP Vaslui transmite că, având în vedere noile reglementări legislative privind eliberarea de către direcțiile de sănătate publică județene, respectiv a municipiului București, a deciziilor de carantină sau izolare, precum și eliberarea de către medicii curanți, a certificatelor de concediu medical pentru carantină sau izolare de care beneficiază persoanele asigurate, ce pași trebuie să urmeze.
Situația epidemiologică la nivelul județului Vaslui din 04 februarie a.c., conform informațiilor oferite de Direcția de Sănătate Publică Vaslui, se prezintă astfel: 126 de persoane internate în Spitalul Bârlad în momentul de față: 120 pe secții și 6 în ATI și 109 de persoane internate în Spitalul Vaslui: 101 pe secții și 8 în ATI; Două persoane au decedat iar 2779 sun positive la domiciliu. DSP transmite că sunt 285 de cazuri pozitivate de la ultima raportare. Incidența cumulată a cazurilor de COVID-19 în județul Vaslui este de 5,76/ 1000 de locuitori, iar în municipiul Vaslui de 5,92/1000 de locuitori. În ultimele 24 de ore au fost vaccinate doar 194 persoane, dintre care 36 persoane au primit doza 1, 61 persoane au primit doza 2 și 97 persoane doza 3. Număr de vaccinări complete la copii cu vârsta cuprinsă între 5- 17 ani – 3797, dintre care 1 vaccinare efectuată în ultimele 24 de ore.
Comunicat DSP Vaslui
Având în vedere noile reglementări legislative privind eliberarea de către direcțiile de sănătate publică județene, respectiv a municipiului București, a deciziilor de carantină sau izolare, precum și eliberarea de către medicii curanți, a certificatelor de concediu medical pentru carantină sau izolare de care beneficiază persoanele asigurate, Direcția de Sănătate Publică Județeană Vaslui informează:
Deciziile de izolare eliberate de D.S.P.J. SE COMUNICĂ medicului curant / medicului de familie NUMAI în situația în care persoanele infectate cu virusul SarsCov-2, REFUZĂ IZOLAREA.
Fișele de izolare se emit în mod automat de aplicația informatică Corona Forms, în cazul persoanelor confirmate cu un rezultat pozitiv și sunt comunicate medicului de familie prin mijloace de comunicare la distanță în vederea stabilirii conduitei corecte de izolare pentru limitarea transmiterii bolii în comunitate, familie, etc.
Deciziile de carantină întocmite de D.S.P.J. se transmit medicului curant în vederea eliberării certificatelor de concediu medical persoanelor asigurate pentru care a fost instituită măsura carantinării ca urmare a faptului că:
- Au intrat în contact direct cel puțin cu o persoană confirmată cu SARS-CoV-2, prin identificarea ARN SARS-CoV-2 (testare NAAT/RT-PCR), fie prin teste antigenice rapide, în produsele biologice recomandate (exsudat nazal, exsudat faringian, spută, lavaj bronșic)
- Au sosit din țări și/sau zone cu risc epidemiologie ridicat, țări și/sau zone stabilite de către INSP în condițiile legii;
- În caz de carantină sau izolare, certificatele de concediu medical se pot elibera la o datăulterioară, numai pentru luna în curs sau luna anterioară dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data ultimei zile a încetării perioadei de carantina/izolare.
- Certificatele de concediu medical pentru carantină
Certificatele de concediu medical pentru carantină se eliberează de medicul curant, respectiv de către medicul de familie, pe durata stabilită prin decizia de confirmare a carantinei, eliberată de către D.S.P.J. persoanelor asigurate aflate în următoarele situații:
- au intrat în contact direct cu cel puțin o persoană infectată cu virusul SARS-CoV-2, confirmată prin testare cu metoda NAAT/RT-PCR sau teste rapide de detecție a antigenelor SARS Cov2 – pentru o perioadă de 5 zile;
- au sosit din țări și/sau zone cu risc epidemiologie ridicat, țări și/sau zone stabilite de către I.N.S.P. în condițiile legii – pentru o perioadă de 5 zile;
- Certificatele de concediu medical se eliberează de către medicii de familie după ultima zi a perioadei de carantină, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data ultimei zile a încetării perioadei de carantină
- Eliberarea certificatelor de concediu medical pentru izolare
B1. Pentru persoanele asigurate infectate cu virusul SARS-CoV-2, pentru care s-a instituit măsura izolării, potrivit legii, în unități sanitare sau într-o locație alternativă atașată unei unități sanitare
- Certificatele de concediu medical se eliberează de medicul curant din unitatea sanitară sau din locația alternativă atașată acesteia, atât pentru perioada internării, cât și pentru perioada externării, după caz, cu înscrierea codului de indemnizație corespunzător. La externare, certificatele de concediu medical se eliberează de medicul curant din unitatea sanitară sau din locația alternativă atașată acesteia.
- În situația în care medicul din spital nu a eliberat concediu medical la externare, și persoana asigurată necesită izolarea la domiciliu sau la locația declarată de aceasta, certificatul de concediu medical se acordă pentru aceeași afecțiune de către medicul de familie care monitorizează starea de sănătate a persoanei prin sistemul de telemedicină sau prin consultații medicale la distanță până la implinirea termenului maxim al perioadei de izolare, conform Ordinului ministrului sănătății nr. 1513/2020.
B2. Pentru persoanele asigurate infectate cu virusul SARS-CoV-2, pentru care s-a dispus măsura izolării potrivit legii, la domiciliu sau la o locație declarată;
- certificatele de concediu medical se eliberează de medicii de familie care au luat în evidență și au monitorizat aceste persoane, astfel:
- pentru persoanele nevaccinate, care nu au trecut prin boală sau cele trecute prin boală de mai mult de 90 de zile concediul medical se va elibera pentru o perioadă de 7 zile;
- pentru persoanele vaccinate sau trecute prin boală în ultimile 90 de zile, concediul medical se va elibera pentru o perioadă de 5 zile.
- În situația în care starea de sănătate a pacientului nu permite reluarea activității (pacient care prezintă sechele post-COVID-19), se va adresa medicului de familie pentru eliberarea certificatului de concediu medical.
E mult, nu trebuie sa fie nici un copil vaccinat cu mizeria asta.
Aci e orba nivelul de educatie ,civilizatie dupa mintea unora cu kaka în cap ar trebui închise spitalele cică te omoara doctorii …..dacă alde tac-su mă-sa nu s-au vaccinat cum să-şi imunizeze progenitura să le crescă solzi ,corne să nu mai poată viola cănd or creşte !
Ce te fute grija de copiii altore , jigodie ? Du-te si te injecteaza dracului ca sigur ai sa crapi si scapam de o carpa comunista.
Sa dea Dumnezeu și Maica Domnului să nu se mai vaccineze alții
Nu este sub orice nivel…este nivel de normalitate! Câtă lume moare în ultimul timp, destul de tineri, nu vă pune nici un semn de întrebare???
Cum sa se vaccineze un singur copil ,dacă spuneau că dintr-o doza trebuie sa vaccineze zece copii??! Ca pana nu se strâng zece copii,nu se desface doza?
Mi-e mila de copilul ala… baa criminalilor lasati copiii in pace