Senatoarea PSD Gabriela Crețu, despre criza din Ucraina: “Statele Unite și Uniunea Europeană sunt datoare cu răspunsuri!”

REACȚIE… Senatoarea PSD de Vaslui, Gabriela Crețu, a scris, într-o postare pe pagina de Facebook, despre războiul pornit de Rusia în Ucraina. Fosta soție a lui Dumitru Buzatu consideră că liderii lumii trebuie să dea un răspuns îngrijorărilor pe care Rusia le are, afirmând în același timp că singurele care vor avea de câștigat de pe urma acestui flagel sunt doar marile companii producătoare de armament.
“Pacea e vitală. Pacea este mai importantă decât orice! Războaiele sunt cel mai mare rău! Chiar și războaiele cîștigate! A răspunde cu război, la război, este o crimă la adresa cetățenilor. Războiul apără puterea celor bogați cu sângele și sudoarea celor săraci!
Liderii lumii trebuie să se așeze la masa negocierilor! Să apere dreptul la pace și viață a poporului ucrainean, dar să dea un răspuns și îngrijorărilor pe care Rusia le are. Justificate sau nu, ele există! Statele Unite și Uniunea Europeană au o parte din responsabilitate că nu au știut să prevină agresiunea cu soluții diplomatice. Ele sunt datoare acum cu răspunsuri! Nu îmbogățind, o dată în plus, pe cei care vând arme! Schimbând regulile jocului! De la război, la pace! Prețul păcii poate fi negociat! Prețul păcii nu e niciodată prea mare!” a scris senatoarea pe pagina ei de Facebook.
Ce e cuvantul vostru, bieți troglodiți, împotriva cuvântului doamnei?
Voi gândiți numai pana la ușa supermarketului dar în fața unui război sunteți pierduți. Sa ferească Dumnezeu sa se audă vajaind pe deasupra, că fugiți toți ca potarnichile.
Pup-o in cur
Dar Nu uita sa o si stergi!!!
Nu-l primeşte ….tu ai limba foarte fină ……te vrea numai pe tine Un vasluian !
Dute și te tratează cucoana! Vezi- Ți de prostia ta!
Asta-i dusă cu pluta. Mi-e scârbă că trăiesc în județ cu ea. Știți bine că la alegerile interne era pe loc neeligibil, dar a băgat-o soțul în față spunând că-i ordinul de la împărăție
Nu-i dusa prietene cu pluta …… este HOAŢĂ & PERVESĂ !
hai mars scarba dracului
Sa ne traiti vesnic Tovarasa senatoare………..multumim partidului.
Sa ne traiti vesnic Tovarasa senatoare………..
Gura prostului…. adevăr grăiește. !!!!
Să ne fie rușine nouă, vasluienilor. Avem de ce.! Cu vârf si îndesat…..
Doamna profesoară ! 🤦♂️
Geniale comentariile, se cunoaște că suntem vasluieni! Big like
războiul este ceva rău = nu, e bine! uiuhuuuuuuu
trebuie mai multă diplomatie, discutii = nu trebuie nimic, hai să dea cu bombe hahaha
??? câți ani aveți, băiețași? ați intrat la gimnaziu și nu vă mai lasă tati pe instagram?? nu mai aveți acces la jocuri video?
nici la tik tok….wow….hahaha
Atat timp cat rusnacul vine cu armata peste tine și sigura lui condiție pentru asa zis-a „pace” e predarea si ocuparea tarii ce diplomație ai impresia ca va funcționa ?
Ia scoate tu soluția magica, ca de hlizit vad ca ești bun, poziția capra ?
Dacă tot comentezi tu din poziția misionarului, de ce nu îți spui opinia într-un comentariu nou? Am comentat și eu inițial, după aia am făcut un comment. Te rog, exprimă-ți părerea despre Ucraina
Daca nu ai soluții la ce mănânci rahat ? zi-le clar predați-vă rușilor ca asta e de fapt „soluția voastră diplomatica” dar ca niște lepre ce sunteți va e rușine s-o spuneți
Eu sunt pentru ajutorarea ucrainenilor, cu tot ce se poate inclusiv cu arme fiindcă numai un debil poate face asa ceva, ia la debili nu exista nici o garanție ca se vor opri
Dovada cât se poate de clara ,în care vedem ca prostia produce monștri.
de ce prostie?
crezi ca dacă tu susții războiul Ucr-Rusia deși nu avem nici o treabă cu ei (nu sunt membri nici UE nici Nato), esti mai destept?
Ce zici de neutralitate?!!
Ai idee ce hal de arme și militari are Rusia?
vrei să vezi, hai……înscrie-te voluntar! du-te la armată, să te văd! Sau fugi ca haplea în Angliea (intenționat scris) șîn djiermănia?
Se vede ce hal de arme si militari are Rusia. Au vrut sa o dea ca Hitler in Polonia si au ramas fara motorina la tancuri. Si asta in conditiile in care Rusia nu este atacat. Daca NATO ar deschide un front dinspre Estonia, Letonia, Lituania si Polonia s-ar alege praful de armata muscalilor. Iar belarusul ala merita sters de fata pamantului.
Interesant, dar aproape fix la fel a făcut și Hitler! ești neonazi sau neomarxist? :)))
un dezaxat a omorât 6 miliarde de evrei și 70 în rusia
Nu stiam ca 95% din populatia lumii din anii ’40 erau evreiasca si a fost exterminata de pe fata pamantului. Hitler nu a facut la fel, a cucerit jumatate de europa intr-o saptamana deci e cam mare diferenta. Propaganda a mers bine, s-a speriat lumea de masina de razboi ruseasca, dar s-a cam dovedit un mare fas. Repet, 1 front deschis impotriva lor sa fie si ei atacati de undeva si s-a terminat.
Ca chilotii in cur se baga!!!
Marş nesmţito şi fagmilia voastră patronează în acest judet tot un sitem PUTINIST la o scară mai mică ….HOŢIE , DEZINFORMARE , MANIPULARE , MINCIUNĂ , GRUPURI INFRACŢIONALE ORGANIZATE , INSTITUŢII CORUPTE …….adorţi ,iubiţi criminalul ticălos de la MOSCOVA
Dar cine a intrebat-o si pe ametita asta despre razboi ??? Ati mai vrut sa vedeti inca o data ce haos e in capul ei si ce catastrofa votati de 30 de ani !
Sper ca vede toata lumea ce a votat de 30 de ani.
Numai prostii debitezi femeie, toata lumea pierde in acest razboi, pacat ca nu pierde prostia.
… adică cu orice preț trebuie sa dam răspuns „îngrijorărilor” Rusiei.
Exact greșeală asta s-a repetat de-a lungul istoriei… iar acum, când toate tarile lumii sunt deplin conștiente și Unite împotriva agresiunii ruse, apare doamna senator….
Îngrijorător mi se pare demersul doamnei senator.
Când Putin iți vrea casa și nevasta prețul păcii e cam mare
Dar dacă duoamna se oferă si nu i se pare un preț mic, sa se ducă dle sa negocieze:)