Credeau că merg la muncă, dar au sfârşit în stradă, la cerşit. O grupare de români s-a îmbogăţit de pe urma lor
Trei români au fost arestaţi în Ungaria pentru trafic de persoane şi obligarea la practicarea cerşetoriei. Aceştia căutau alcoolici şi dependenţi de droguri, cărora le promiteau locuri de muncă sezoniere. Cei care acceptau, erau transportaţi în Germania şi Austria şi erau forţaţi să cerşească.
Membrii unui grupări de români care a forţat mai mulţi conaţionali să cerşească au fost arestaţi zilele trecute în Ungaria, în cooperare cu poliţia germană şi cea din România.
O femeie a fost arestată în oraşul Fót, lângă Budapesta, aceasta fiind suspectată, alături de mai mulţi membri ai familiei sale, de implicare în forţarea mai multor persoane să cerşească.
Investigaţia poliţiştilor din cele trei ţări amintite a scos la iveală faptul că cel puţin 11 români şi maghiari au fost forţaţi să cerşească în Germania şi Austria, iar gruparea care i-a exploatat a încasat peste 200.000 de euro pe parcursul mai multor ani.
Una dintre victime le-a declarat anchetatorilor că românii au forţat-o să muncească într-un regim asemănător sclaviei la o casă din România, unde a fost ţinută la subsol şi nu a fost plătită pentru munca prestată.
Citeste mai mult: adev.ro/ra4cog