Pe 14 octombrie 2022, poliţiştii au fost sesizaţi de către patronul unei firme, din Vânători – Neamţ, cu privire la faptul că, un bărbat, de 51 de ani, ar fi sustras bunuri ce aparţineau societăţii comerciale unde acesta era angajat ca paznic.
Furturile ar fi avut loc într-un interval de aproximativ 5 ani, între 2018 şi 2022. Cel care a făcut sesizarea a mai precizat că prejudiciul cauzat este de 150.000 de euro. Suspectul a fost monitorizat şi miercuri, 25 octombrie 2022, cele reclamate de administratorul firmei s-au adeverit.
„Pe 25 octombrie, poliţiştii din cadrul Secţiei Rurale Târgu Neamţ, în urma activităţilor specifice desfăşurate, l-au depistat în flagrant pe bărbatul de 51 de ani şi un altul de 46 de ani, din Vânători – Neamţ, respectiv Nemţişor, în timp ce sustrăgeau motorină, din incinta unui punct de lucru al societăţii“, a transmis Poliţia Neamţ…https://adevarul.ro/stiri-locale/piatra-neamt/paznicul-unei-firme-din-neamt-a-sustras-cuie-si-2215495.html