DeschidereSPORT

ATLETISM | Primele medalii la atletism pentru LPS Vaslui

REUȘITĂ… Atleții vasluieni s-au întors cu trei medalii de la ediția din acest an a Cupei Bistriței la atletism. LPS-iștii au obținut o medalie de aur, una de argint și una de bronz.

PE PODIUM… Început de an perfect pentru atleții juniori de la LPS Vaslui. Sportivii vasluieni s-au întors cu trei medalii de la Cupa Bistriței – Bacău, prima competiție din 2023. Laura Antoche a luat aurul la 1500 m, ștafeta feminină de 4×400 a luat argintul, iar băieții (ștafeta masculină, 4×400) au cucerit bronzul.

Cea de-a 38-a ediție a “Cupei Bistriței” la atletism a deschis sezonul indoor în acest an și s-a desfășurat în sala de atletism din municipiul Bacău. Competiția s-a adresat tuturor categoriilor de vârstă (seniori, tineret, juniori 1, 2 și 3). Liceul cu Program Sportiv Vaslui a făcut deplasarea cu un lot de 36 de sportivi, iar cele mai bune rezultate au fost obținute la Juniori 3. Laura Antoche, antrenată de profesoara Doina Crețu, a luat aurul la 1500 metri, cursă pe care a încheiat-o în 4 minute și 56 de secunde. Ștafeta feminină de 4×400 metri a LPS Vaslui, antrenată de profesoara Elena Bogos, a terminat cursa pe locul secund, cucerind medalia de argint, iar ștafeta masculină de 4×400 m, pregătită de Dragoș Hăulică și Elena Bogos, a cucerit bronzul. La finalul acestei luni, atleții vasluieni vor participa la un nou concurs, la București. Este vorba despre Campionatul Național de atletism în sală, Under 18 și U16.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button