ChisinauMoldova

Republica Moldova prelungește starea de urgență cu încă 60 de zile, din cauza războiului din Ucraina

Parlamentul Republicii Moldova a aprobat joi, cu majoritate de voturi, prelungirea stării de urgenţă pe teritoriul ţării cu încă 60 de zile, începând cu 4 februarie, măsura fiind propusă de Comisia pentru Situaţii Excepţionale, relatează Newsmaker.md, citată de Agerpres. Decizia a fost adoptată cu 60 de voturi pentru şi unul împotrivă. Blocului Comuniştilor şi Socialiştilor a părăsit sala de şedinţe înainte de a examina prelungirea stării de urgenţă, în timp ce, înaintea şedinţei, reprezentanţii Partidului Şor au anunţat că vor boicota reuniunea. ‘Ce ne aduce această stare de urgenţă? Nu vedem de ce să o prelungim. Grupul nostru este împotriva acestei discuţii şi plecăm din sala de şedinţă în semn de protest’, a declarat comunistul Oleg Reidman, în timp ce la tribuna parlamentului se afla premierul Natalia Gavriliţă.

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/externe/republica-moldova-prelungeste-starea-de-urgenta-cu-inca-60-de-zile-din-cauza-razboiului-din-ucraina-2238027

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button

Adblock Detected

Pentru a putea continua sa citesti stirile VremeaNoua, te rugam sa dezactivezi AdBlockerul. Acest lucru ne va ajuta ca pe viitor sa micsoram numarul de anunturi ce deranjeaza la navigarea paginii. Multumim!