O femeie de 57 de ani, din Zalău, a fost victima unei fraude de tip „spoofing”, ea fiind convinsă, în urma unui apel telefonic, să vireze aproape 50.000 de lei din contul său bancar într-un alt cont.
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați prin plângere de către o femeie de 57 de ani, din municipiul Zalău, cu privire la faptul că, persoane necunoscute au contactat-o telefonic și, pretinzând că ar fi reprezentanți ai unei unități bancare, ar fi convins-o pe femeia în cauză să transfere, din contul său bancar într-un altul, suma de 45.705 lei.
În urma aspectelor sesizate și a investigațiilor efectuate de către polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Zalău a dispus instituirea unei măsuri asiguratorii pe contul în cauză.
„Titularul contului în care au fost virați cei 47.705 lei a fost înștiințat cu privire la dispunerea măsurii asiguratorii, constatându-se că și persoana respectivă ar fi o victimă a atacatorilor. Cei 45.705 lei vor fi returnați în contul bancar al femeii de 57 de ani. Astfel, din aspectele constatate rezultă faptul că femeia de 57 de ani ar fi fost victima unei fraude de tip <spoofing>”, a transmis IPJ Zalău…https://adevarul.ro/stiri-interne/societate/o-femeie-a-ramas-fara-50000-de-lei-din-contul-sau-2443860.html