Local

Primăria Stănilești, prima pe județ la numărul de angajați, tot aici vor fi și cele mai multe demiteri dacă reforma lui Bolojan se va aplica

CIFRE… Potrivit datelor centralizate de Guvernul Bolojan, 129 de bugetari din administrația locală din județul Vaslui ar trebui concediați, însemnând o reducere cu 5% a posturilor existente și ocupate. 37 de primării ar trebui să facă disponibilizări, printre cele mai afectate de reforma lui Bolojan fiind și instituția condusă de primarul Găbișor Tofan, de la Stănilești. Potrivit informațiilor publicate pe site-ul Guvernului, Primăria Stănilești are prevăzute un maxim de 31 de posturi în organigramă, la ora actuală toate fiind ocupate. În acest moment, în nicio altă primărie din județul Vaslui nu se mai întâlnește o astfel de situație, ba din contra, sunt și unități administrativ-teritoriale care ar avea deficit de personal în ambele scenarii prezentate de executiv: atât cu o reducere de 40%, cât și cu o reducere de 45%.

Multe primării nu pot suporta cheltuielile de personal din veniturile pe care le încasează, a declarat marți premierul Ilie Bolojan. El a prezentat situația posturilor din administrația locală pentru fiecare județ, spunând că reforma administrației publice ar însemna o reducere cu 13.098 a posturilor ocupate efectiv, ceea ce înseamnă 10%. Într-o simulare de care Bolojan a vorbit în cadrul conferinței de presă susținută marți dimineață, județele cele mai afectate de concedierile din adminstrațiile publice locale ar fi: Prahova (cu un număr total de 724 de posturi ocupate reduse), Argeș (649), Suceava (627) și Mureș (513). La acestea s-ar adăuga Municipiul București cu 709 posturi ocupate reduse. Județul Vaslui face parte din acele județe care ar fi puțin afectate de respectivele concedieri, cu 129 de posturi ocupate reduse, alături de Bihor (53 de posturi ocupate reduse), Tulcea (60), Bistrița-Năsăud (125), Arad (136), Călărași (138), Brăila (141). Ilie Bolojan a explicat, într-o conferință de presă, că, în această situație, o reducere de 25% nu ar avea efecte, fiind reduse doar posturile neocupate. Astfel, pentru a se ajunge la o reducere de 10% a posturilor ocupate efectiv, este necesară o tăiere de aproximativ 40% din totalul posturilor.

Situația din județul Vaslui, pe fiecare UAT în parte

Potrivit datelor colectate de Guvernul României, în județul Vaslui sunt multe primării care în prezent funcționează cu deficit de personal, Ștefan cel Mare, Șuletea și Tutova fiind doar câteva dintre aceste exemple. Acestea vor putea face angajări și după ce cei 13.098 de bugetari vor pleca acasă. La polul opus, sunt comune a căror scheme de personal vor fi subțiate considerabil în cazul în care reforma lui Bolojan va fi pusă în aplicare, cum ar fi Stănilești, unde primarul Tofan va trebui să renunțe la cel puțin 7 angajați din cei 31 pe care îi are acum. De altfel, comuna Stănilești este singura din județ unde numărul actual de posturi ocupate este același cu numărul maxim de posturi permise, 31. Alte comune care vor trebui să facă concedieri sunt Drânceni (4-5 posturi), Albești (5-6 posturi), sau Vulturești (6-7 posturi). În ceea ce privește urbanul, niciunul dintre cele trei municipii din județ nu va fi afectat de concedieri, ba din contra. Potrivit datelor oficiale, Primăria Bârlad are un număr maxim de 537 de posturi în organigramă, din care în prezent sunt ocupate 256. În cazul în care reducerea se va face cu 40%, organigrama va scădea la 345 de posturi, iar la un procent de 45%, la 322 de posturi. Diferența dintre numărul redus de posturi cu 40% versus posturi ocupate este de 89 de posturi, iar la procentul de 45% – de 66 posturi. La Huși, în prezent, numărul maxim de posturi este de 257, din care acum sunt ocupate 160, ceea ce i-ar permite primarului Ioan Ciupilan să mai facă între 2 și 12 angajări în cazul reformei administrației. Și la Vaslui, instituția condusă de Lucian Braniște scapă de concedieri. Aici, numărul maxim de posturi este de 793, datorită moldovenilor, din care ocupate sunt 472. O diminuare cu 40% ar însemna o organigramă de 527 posturi, pe când o scădere cu 45% ar echivala cu 497 posturi. Asta ar însemna o diferență de 55 de posturi, pe plus, la procentul de 40% diminuare și de 25 de posturi, la diminuarea de 45%. Și la Consiliul Județean, situația se prezintă pe plus. Aici, numărul maxim de posturi deste de 500, din care în prezent sunt ocupate 284. Cele două procente de diminuare a organigramei luate în calcul, de 40% și de 45% ar însemna un total de 318 posturi sau de 295 posturi. Lista întreagă a UAT-urilor poate fi vizionată pe site-ul Vremea Nouă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button