Local

Fratii Hordilã, la mâna consilierilor locali. Trebuie sã voteze dacã sunt sau nu de acord cu noul lor proiect imobiliar

DECIZIE… Consilierii locali sunt chemati joi, 25 septembrie, sã spunã dacã sunt sau nu de acord cu noul proiect imobiliar al fratilor Hordilã. Este vorba despre un bloc cu douã etaje, care va fi ridicat lângã pârâul Delea, mai exact la intersectia strãzilor Slt. Ioanesei Adrian si Castanilor. Acestia vor sã construiascã acolo 12 locuinte pentru care sunt obligati sã facã 19 locuri de parcare. Alesii locali nu vor avea o misiune usoarã pentru cã vor trebui sã tinã cont de avizul nefavorabil dat de comisia întrunită în cadrul dezbaterii publice din perioada 15 aprilie-15 mai 2025, precum și de avizul negativ al Direcției de Urbanism. Printre motivele invocate atunci se numãrã „stabilitatea versantului care va fi afectatã de lucrãrile de construire si alunecãri ale terenurilor aflate în proprietatea riveranilor, datorate izvoarelor naturale si a solului argilos”.

Noul bloc al fratilor Hordilã ar trebui sã se construiascã într-o zonã linistitã a municipiului Vaslui, lângã râul Delea, mai exact la intersectia strãzilor Slt. Ioanesei si Castanilor. Peste drum se aflã o pãdure, iar în spatele noului bloc, Adãpostul pentru copiii strãzii. Pe amplasament se aflã o constructie ce va trebui sã fie demolatã. Potrivit documentatiei pusã în dezbatere publicã în luna aprilie a acestui an, firma fratilor Hordilã ar trebui sã respecte o serie de conditii, printre care si cea de a nu construi mansarde, asa cum a fãcut la blocul de lângã Piata Traian (n.r. celebrul penthouse pe acoperis): „Având în vedere cã indicatorii reglementati prin PUG si RLU aferent se aprobã de cãtre Consiliul Local, în forma propusã prin documentatia PUD, acestia nu vor putea fi modificati, motiv pentru care nu se admite mansardarea, considerându-se în calcul CUT un plus de 60 din aria unui nivel curent. Utilizãri interzise: functiuni comerciale si servicii profesionale care depãsesc suprafata de 200 mp Adc, genereazã un trafic important de persoane si mãrfuri, au program prelungit dupã orele 22 si produc poluare; (…) lucrãri de terasament de naturã sã afecteze amenajãrile de spatiile publice si constructiile de pe parcelele adiacente; orice lucrãri de terasamente care pot sã provoace scurgerea apelor pe parcelele vecine sau care împiedicã evacuarea si/sau colectarea apelor meteorice. (…) Accesul carosabil si pietonal în incintã se va realiza din strada Slt. Ioanesei Adrian. Se propune amenajarea unui numãr de 19 locuri de parcare. Autorizarea executãrii constructiilor este permisã numai dacã existã posibilitãti de acces la drumurile publice, direct sau prin servitute, conform destinatiei constructiei. Caracteristicile acceselor la drumurile publice trebuie sã permitã interventia mijloacelor de stingere a incendiilor”, se aratã în Raportul de specialitate anexat proiectului de hotãrâre.

Proiectul imobiliar al fratilor Hordilã, aviz negativ si din partea Directiei de Urbanism din cadrul Primãriei Vaslui

Directia de Amenajare a Teritoriului si Urbanism, Serviciul de Urbanism, Autorizãri Comerciale, Disciplinã în Constructii, din cadrul Primãriei municipiului Vaslui si-a exprimat deja punctul de vedere: departamentul considerã neoportunã aprobarea documentatiei de urbanism PUS – „Construire locuinte colective P plus 2E si demolare constructie anexa C1” si propune respingerea acesteia. În motivarea deciziei, departamentul a invocat, pe lângã o serie de legi, „situatia de risc existentã în zonã, respectiv alunecarea versantului de pe partea opusã a strãzii Slt. Ioanesei Adrian, zona Cimitir Eternitatea, mãsurile de stabilizare impuse ca urmare a întâlnirii de lucru din data de 16.05.2025 cu privire la urgentarea demarãrii procedurii de punere în sigurantã si evitarea unor posibile dezastre”. De asemenea, s-a adus în discutie avizul nefavorabil pe care proiectul imobiliar al fratilor Hordilã l-a primit în urma dezbaterii publice: „Primãria municipiului Vaslui a organizat o dezbatere publicã cu implicarea tuturor factorilor interesati: beneficiarul, proiectantul, reprezentantii primãriei si un numãr de trei persoane interesate, proprietari ai imobilelor din zonã. Principalele probleme semnalate au fost: aglomerarea zonei prin realizarea investitiei, nerespectarea caracterului zonei, în zonã fiind predominante constructii cu destinatia de locuinte individuale; stabilitatea versantului care va fi afectatã de lucrãrile de construire, impactul nefavorabil asupra vietii prin aglomerarea zonei, problemele deja existente în zonã, alunecãri ale terenurilor aflate în proprietatea riveranilor, datorate izoarelor naturale si a solului argilos. Persoanele care au semnalat diverse disfunctionalitãti si-au exprimat dezacordul fatã de realizarea obiectivului de investitii propus”, se aratã în Raportul de specialitate anexat proiectului de hotãrâre.

18 comentarii

  1. Mai nebunilor care îi tot apărați ca fac pe bani lor și din propria inițiativă să facă orașul mai frumos.
    Votul consilierilor dacă e aprobat înseamnă ca știu ptr ce semnează sa făcut expertiza și nu e nici un pericol ptr blocul ce va fi construit,dar dacă cumva după 5-10 ani apar fisuri, ce trebui sa facă primăria sa despăgubească oameni ptr ca ei au dat aviz de construcție,e pe terenul primăriei șamd
    Stați liniștiți în banca voastră,tot ce au făcut acești frați „Ciordila” au făcut doar pe șmecherii și șpăgi,niște profitori.
    Nu cred ca plânge nimeni după ei dacă or muri decât 2-3 zile

  2. Cu penthouse Traian cum a mai rămas? Tot... uscător? Dar parcările? Tot plătite de proprietari și folosite de voi? Plătiți-le chirie! spune:

    Frații Hordilă la atac în comentarii! Cum le știți și le argumentați voi îm propriul interes.
    Ce să spun… Sunteți niște genii generoase, dezinteresate și perfect devotate comunității.
    De ce nu vă folosiți multiplele talente în alt domeniu? În ăsta ați pierdut încrederea!
    Un bordel, spre exemplu…

  3. Ce alunecari de teren mai sunt si acolo bai dobitocilor , auzi sol argilos .Bai tampitilor se face studio geotehnic care arata daca se poate sau nu construi, altii fac blocuri si hoteluri de cate 10 12 etaje in varf de munte sau pe plaja in apa, numai la noi la Vaslui e asa prostie incat sa nu se stie ca se pot gasi solutii pentru orice, astea sunt motive rau intemeiate , inventate . Primaria nu ar trebui sa mai asculte ce zice Gheorghita venit de la Italia . Hai success incontinuare, salut

  4. E simplă treaba nu vă mai agitați băi hahalelelor . Urat vă mai uitați pe cei care încearcă să facă ceva puțin mai mult ca voi . Nu știți cum să le puneți cat mai multe piedici în drum . Lăsați orașul să se dezvolte idiotilor nu mai puneți piedici oamenilor de afaceri ce contribuie la dezvoltare . Succes în continuare familie Hordila

  5. Asa sunt marginalizati / incurcati toti cei care vor sa faca ceva in Romănia ceva care sa rămăna in istoria patriei/ a vasluiului. Da ti voie la pietari, la bazaristi, la la!!!!! Care nu au dat si nu dau bonuri fiscale la nimic din ce vind… cine .. e omul lor?

  6. Ma uit la comentariile acestea si nu pot intelege cata frustrare poate exista in viata de nimic a unora .Cat de ordinar poti sa fii sa stai sa comentezi munca de viata a unor oameni .Voi credeti ca autoritatile astea sunt asa de proaste si inguste la minte ca voi , niste simpli anagramati ce sunteti… singura putere a vostra fiind comentatul in anonim …. Sa nu mai zic ca 100% unii dintre voi nu stiti cum sa va bagati in seama cu ei si sa va lipiti si voi la niste glume cu dansii asa zisi „prieteni” ce sunteti voi ? V-ati ganbdit ca astia de la Vremea nou poate va prezinta povestea intr-un anumit fel doar ca sa aiba rating anuntul? Le plangeti investitiile unor oameni de parca ar fi pe banii mamelor voastre . Is pe banii lor bai handicapatilor . Habar n-aveti voi cat de greu este sa faci anumite proiecte si cata investitie este necesara si cat timp este necesar pentru obtinerea autorizatiilor . Sa le sugeti p*la fratilor Hordila . Bravo lor ca fac ceva pentru acest oras, si intr-un mic fel ajuta la dezvoltarea lui comparativ cu voi niste ratati invidiosi , ca si asa suntem vai de curu nostru.

  7. Va fi aceeași problema că și pe Veteran Țurcanu. Unde oamenii care locuiesc acolo de azeci de ani nu mai au loc sa parcheze mașina ,aceeași problema cu traficul că și pe Veteran Țurcanu o banda ocupată de mașinile parcate dar aici în pantă ce se va întâmpla ? Până unde va fi coada de mașini până la pompierie?
    Așa u făcut și în Traian au construit cum au vrut ei că au dat șpagă ! Sa scris despre neregulile care sunt la acel bloc ce sa i tâmplat ? Nimic banii vorbesc !
    Domnilor consilieri blocul să îl.construiasca la ieșire din Vaslui acolo dacă tot vor să construiască să facă o casa doua și gata !
    Sunteți aleșii orașului mai votați și ptr cetățeni nu numai ptr șpagă !
    Au construit și nu au respectat autorizația de construire in Traian cum te mai duci și ceri iar Primărie aprobare când tu nu respecți legea ?Rușine
    Felicitări domnilor de l UrBanism sa fie vigilenți și să aplice legea chiar ajungând la sesizarea autorităților de cercetare penală !
    Sa numai păcălească tinerii !

  8. Ma gandesc cu groaza ca linistea unor familii care si-au construit case acolo sta in votul unor panarame ca Barbu, Varlan, Caragata etc ce au stat o viata la bloc, care au mostenit sau si-au cumparat un apartament (cinste lor) si nu inteleg ca alti cetateni vor altceva nu locuinte colective, blocuri. Asa s-a intamplat si pe Veteran Turcanu unde s-a avizat construirea unui bloc pe una dintre cele mai vechi si mai frumoase strazi din Vaslui. Cu o ingrengatura de complicitati bolnavicioase si cu iz penal totul a fost comform legii! Nu tu locuri de parcare suficiente, nu tu spatiul de respirat intre claditri etc. Atunci nu a fost nici o vorbulita in ziar!
    Va rog sa va imaginati cum va fiin acea zona cu zeci de masini fara locuri suficiente de parcare, cu zgomot nencetat si cu o aglomeratie nebanuita iin trecut. Investesti bani cu gandul la o batranete in aer curat, in liniste si vin niste nemernici care schimba profilul zonei. Faci afaceri, bagi bani si amenajezi un mic paradis pentru copii tai. Tptul se spulbera intr-o clipa printr-un vot din partea celor ce reprezinta cetatenii si nu un grup de interese, Pacat! De asta suntem de rasul lumii. Acum mai pleaca si versantul de la Cimitir. Va fi o minune ptr femeile abuzate care isi gasesc acolo un refugiu din cauza unor parteneri de viata imbecili sa sze afle dupa construirea blocului ca intr-un acvariu, sub privirile si batjocora celor din bloc. Nu intelegeti nevoia acestor oameni de discretie si nevoile de intimitate si liniste a celor care au trudit sa-si faca acolo case.
    De fapt, voi, consilierii ii invidiati pe cei care au reusit in viata si va bucurati de nefericire celor necajiti. Va hraniti cu ura si aveti o satisfactie nebuna sa dati peste ochi cu votul vostru celor care nu se inscriu in turma. Mergeti pe Veteran Turcanu sa vedeti blocaj de trafic, pe Traian, Laspitalul vechi- in zona blocurilor construite pe catva metri patrati , intre case sau intre alte blocuti.

  9. Mă uit la comentarii și nu înțeleg de unde atâta ură. Ați suferit voi ceva rău datorită acestor oameni? Eu nu am treabă cu ei, dar voi mă speriați cu comentariile voastre.
    Acești investitori să le spunem așa,nu au nimic de făcut decât să se supună unor expertize, reguli și legi. Dacă ceea ce vor ei se încadrează în cadrul legal, este perfect. Dacă nu, asta este! Au tras paiul greșit. Și dacă Serviciul Urbanism a dat aviz negativ, cred că cei doi investitori au tras paiul greșit de această dată.

    1. Prietene, avem dreptul la sentimentele noastre!
      Tu, dacă vrei, poți să îi mângâi pe creștet! Atenție, însă, că nu-s domesticiți!

    2. Daca faceai imprumuturi si strangeai leu peste leu sa-ti faci o casuta departe de agitatia orasului nu mai tineai apararea unor indivizi verosi, fara scrupule cu un trecut genetic dubios. Vezi nu numai combinatiile cu livada ci si cantina saracilor de la bl. 331 unde se dovedeste inca odata incapacitatea manageriala a primariei de a avea un sediu propriu, vezi minciunile din autorizatia de constructie de la blocul din piata Traian, autorizatiile de la casa din centru de langa posta, de la casa din spatele scolii 6 etc

  10. Cu banii lor , cu riscul lor( ca orice alta afacere) , cu munca lor stau la mana unor consilier care probabil n-au făcut nimic în viața lor , ci s-au ascuns în spatele partidelor politice.

    1. Trebuie sa respecte reguli indiferent de bani și afaceri.
      Sunt niște jeguri parvenite care prin furtisag au pus mana pe terenuri, livada de la Delesti, etc.
      Sa dispară de pe pământul asta ca nu le duce nimeni dorul

    2. Că doar, nu-i așa, fiecare face ce vrea cu banii lui, cu pământul lui… Și ce dacă se surpă după 5 ani de locuire? Ghinion, nu-i așa? Prietene anonim, nu e chiar așa!
      Iar CL este obligat să țină cont de avize!
      Și să ne reamintim că parcă nu se construiesc așezări umane în proximitatea cimitirului. Că de aia se dorea achiziționarea trufandalei de teren din vârful dealului Moara Grecilor.

  11. Niște jeguri de oameni ce toată viața au păcălit lumea.futu…in gura de grași borati
    Ați păcălit lumea cu ajutorul notarului vostru și al celor de la CJ cu pământul de lângă penitenciar ,vândut la preț de intravilan și el a rămas de atâția ani extravilan.
    Mancamiati kkt de spatele casei .
    La pușcărie cu voi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button