UPDATE: Șoferul rebel care a provocat accidentul de la Mărul de Aur i-a nenorocit pe cei doi soți din Negrești: vor sta mult timp în scaunul cu rotile
UPDATE 21:55: Medicii vasluieni își dau toată silința să facă adevărate minuni în cazul celor două victime ale accidentului de la Mărul de Aur, soț și soție. Tânărul de 23 de ani, care a provocat accidentul, i-a nenorocit pe cei doi soți, iar veștile nu sunt bune deloc. Cel mai grav este bărbatul de 68 de ani din Negrești, care conducea Fordul implicat în accident. A fost băgat în comă indusă, pentru a-l stabiliza și, dacă totul va fi bine, medicii speră ca luni să intre în operație. Are rupturi la ambele picioare, la femur, și lucrul acesta înseamnă că, în cel mai fericit scenariu, cel puțin un an, omul va merge în cărucior. Medicii sunt rezervați cu privire la starea lui, până nu îl văd ieșit cu bine din coma indusă. Acesta este în acest moment în secția ATI a Spitalului Județean Vaslui.
Prognosticul pentru soția șoferului de 68 de ani este mai bun, dar 6 luni ar putea sta în căruț
Soția șoferului din Negrești, care se afla pe scaunul din dreapta, are un prognostic mai bun. La fel, are ambii genunchi striviți, iar medicii de la Ortopedie spun că în șase luni femeia va merge din nou, dacă totul va decurge bine. Cum rotulele ambelor picioare sunt afectate, la fel, și aceasta va sta mult în căruț, precum soțul ei. Femeia mai are pe mână o rană, pielea pur și simplu i-a fost rașchetată și, deși este internată în secția de Ortopedie a Spitalului Județean, chirurgii plasticieni îi vor face un transplant de piele. Femeia acuză dureri mari. Iată, așadar, cum un șofer inconștient de numai 23 de ani, angajat ca șofer profesionist pe o dubiță de transport marfă, a nenorocit o familie care de acum înainte va avea nevoie de însoțitori, de tratamente costisitoare, dar și de multă recuperare pentru a mai putea merge. Suntem curioși ce sancțiune va primi acest tânăr, însă răul făcut acestor doi oameni este foarte mare. Cei doi soți se duceau spre Murgeni, plecaseră din Negrești, dar au avut ghinionul ca în pădurea de la Crasna să fie în locul și momentul nepotrivit. Circulau regulamentar, însă ghinionul lor a fost să dea în trafic peste acest vitezoman, care, culmea, era cunoscut de șoferi, pentru modul haotic în care își conducea mașina de marfă.
UPDATE 13:27: Șoferul rebel care a produs accidentul de la ,,Mărul de Aur” este un vitezoman. Acesta a băgat un soț și o soție în spital
Cele trei victime ale accidentului de la Mărul de Aur au fost evaluate de medicii Spitalului Județean Vaslui, iar vestea bună este că toți trei sunt conștienți și stabili hemodinamic. Șoferul care a provocat accidentul este un tânăr din Vaslui, de 23 de ani, care conducea o dubiță Volkswagen Caddy. Este policontuzionat, însă cei doi soți din mașina marca Ford, care au ambii vârsta de 68 de ani și sunt din Negrești, au multiple traumatisme și sunt în curs de investigare. Urmează a se stabili exact leziunile suferite.
Din câte se pare, vinovat de producerea accidentului este șoferul de pe dubiță, care aparține unei firme de distribuție piese auto (Inter Cars, n.r). Este cunoscut de prieteni drept un șofer rebel. Acesta venea dinspre Crasna și a intrat cu viteză într-o curbă strânsă din pădure. Spatele i-a derapat și astfel a intrat pe contrasens, unde a izbit violent un Ford condus de un bărbat de 68 de ani. Martorii care au văzut accidentul spun că șoferul de pe Ford, prins între fiarele mașinii, țipa de durere, însă mai grav era soția sa, care se afla în dreapta lui, de asemenea prinsă în interiorul mașinii strivite. Cât despre șoferul inconștient de numai 23 de ani și despre modul în care acesta conducea, un șofer de TIR ne-a relatat cum l-a văzut în trafic, cu puțin timp înainte de a spulbera mașina cu cei doi soți nevinovați:
„M-a depășit, eu aveam destulă viteză, eram prin Muntenii de Jos. Am frânat până la 45 km/h ca să-i permit să intre pe sensul de mers, căci altfel acest șofer inconștient ar fi intrat într-un autocar care venea de la Vaslui. Să vă dați și dumneavoastră seama ce fel de șofer era și iată-l că nu au trecut câteva minute și a provocat acest groaznic accident. E un accident de începător, deși el conduce, totuși, o dubiță. Trebuie să știi că în curbe strânse nu poți intra în viteză. Sper să i se ia permisul pe mult, mult timp, ca să se învețe minte. Și le urez sănătate oamenilor din Ford, pentru că nu au avut nicio vină, bieții de ei”, a declarat șoferul de TIR.
UPDATE 12:23: Cele trei victime rănite în accidentul de la Secuia sunt doi vârstnici, un bărbat și o femeie, ambii în vârstă de 68 de ani, și un tânăr de 23 de ani. Toți au fost transportați la Spitalul din Vaslui. „Victimele au fost transportate la Spitalul Județean Vaslui. Este vorba despre două persoane de sex masculin, în vârstă de 23 și 68 de ani, și o persoană de sex feminin, în vârstă de 68 de ani. Toate victimele sunt conștiente și coerente, dar prezentând diverse traumatisme”, au transmis reprezentanții Serviciului Județean de Ambulanță (SAJ) Vaslui.
UPDATE 11:53: Pompierii militari ISU au reușit să descarcereze toate cele trei victime ale accidentului petrecut în această dimineață, în zona „Mărul de Aur”. „Cele trei victime au fost descarcerate și sunt conștiente, însă policontuzionate. Sunt transportate la spital”, după cum a precizat prefectul județului Vaslui, Eduard Popica.
DRAMATIC… Un accident deosebit de grav s-a petrecut în această dimineață pe drumul Național (DN) 24, pe raza localității Secuia din comuna Muntenii de Jos, zona „Mărul de Aur”. Din apelul dat la numărul unic de urgență 112, salvatorii au fost chemați să intervină pentru patru victime, din care trei încarcerate. Pompierii au considerat că trebuie să intervină urgent în acest caz cu Descarcerarea grea, semn că misiunea nu este deloc ușoară. Toate cele patru persoane se aflau în două autoturisme, care au intrat în coliziune. „Accident rutier DN 24, în localitatea Secuia (Mărul de Aur), comuna Muntenii de Jos, 2 auto implicate, 4 victime din care 3 încarcerate. Intervine Detașamentul Vaslui cu o autospecială de stingere, Descarcerarea grea și 8 militari. Au fost direcționate și trei ambulanțe SAJ și o ambulanță ISU, coordonate de doi medici”, au transmis reprezentanții SAJ Vaslui. Poliția este, de asemenea, la fața locului, demarând cercetări pentru a stabili cauzele accidentului. Vom reveni cu detalii.



Sunt acasa de a doua zi si sunt bine. Ce scaun cu rotile. Fereasca cu presa asta
Vorbiti prostii ! Domnul de 68 de ani a decedat in spital , doamna se va recupera in luni de zile, cu siguranta are nevoie de multile operatii .
Asta nu e vitezoman.
E un inconștient cu ifose de vitezoman.
Conducerea agresiva ar trebui sa includă si depășirile la mustață ,pentru a putea fi raportate iar politia sa scoată rapid din circulație asemenea pericole.
E copil mic acest șofer de 23 de ani, merg și tirurile cu viteza, care daca ar face, cea mai mica greșeală ar distruge de nu ți poți imagina.de ani de zile vad nebuni cu tirul care depășesc, se baga in tot felul de viraje cu viteza…toți trebuie sa conducem responsabil și preventiv.
Aha, deci pana la urma acest dement a comis un accident.
VRN aveti grija un pic la geografie. Cum adica sofeul venea dinspre Crasna dar a depasit tirul prin Muntenii dejos?
„Este cunoscut de prieteni drept un șofer rebel. Acesta venea dinspre Crasna și a intrat cu viteză într-o curbă strânsă din pădure.”
„M-a depășit, eu aveam destulă viteză, eram prin Muntenii de Jos. Am frânat până la 45 km/h ca să-i permit să intre pe sensul de mers”
„căci altfel acest șofer inconștient ar fi intrat într-un autocar care venea de la Vaslui”
Cineva minte, ori voi ori soferul de tir. Nu este stire sa o citesc pe site-ul vostru si sa nu o dati cu mucii in fasole. Daca tot va credeti niste jurnalisti asa de buni ar trebui sa faceti si un research mai temeinic.
Anonimule….ai dreptate… asta era cea mai mare problema …..dar ai dreptate! Cert este ca vinovat moral de accident este politistul… de fapt examinatorul care i a dat permisul! Asemenea specimen nu are ce cauta in trafic! Sper…..ca macar acum politia sa si faca datoria si sa stea pieton mult timp!
👍
Vinovat este șoferul de dubiță, care nu are noțiunile elementare de bun simț. Vinovată este familia lui, care nu l-a educat. Vinovat este instructorul auto care nu l-a școlit cum trebuie (zero ore de conducere in afara localităților). Ce vină să aibă un polițist care îl examinează? Dacă un individ îți face traseul impecabil (poate) și după ce își ia permisul este zmeu pe străzi, unde este vina examinatorului? Singura regulă este selecția naturală, cu victime colaterale din păcate.