10.2 C
23-apr.-2024

Adio, Cupa României!

HC Odorhei – HC Vaslui 34-23

Sala Sporturilor din Odorhie a gãzduit asearã sferturile de finalã ale Cupei României la handbal masculin, dintre echipa din localitate si HC Vaslui.

Dupã o partidã în care vasluienii au întâlnit HC Odorhei, gruparea antrenatã de Leonard Bibirig si-a luat adio de la trofeu, la capãtul unui joc încrâncenat, în care gazdele au fost practic „vioara întâi”, impunându-se fãrã probleme în cel mai dezechilibrat duel al sferturilor. Liderul la zi al campionatului a controlat meciul cu autoritate si a avut în permanentã avantaj pe tabela de marcaj. La pauzã, scorul era 18-11 în favoarea celor de la Odorhei. Imediat dupã reluarea jocului, acestia au turat si mai puternic motoarele, iar cu sprijinul aproape incredibil al portarului Shota Tevzadze, au mãrit diferenta de scor la nouã goluri (21-12) si în acelasi timp au risipit orice sperantã a Vasluiului de calificare în etapa urmãtoare a competitiei. Ecartul a crescut si mai mult spre finalul jocului, astfel cã fluierul de la capãtul celor 60 de minute a consemnat scorul de 34-23 pentru HC Odorhei. Urmeazã returul, duminicã, în Sala Sporturilor din Vaslui, iar jucãtorii împreunã cu antrenorii fac apel la suporteri sã-si arate în continuare sustinerea fatã de echipã, la fel cum au fãcut-o si pânã acum.

Leonard Bibirig: “ Am pierdut din cauza lipsei de atitudine”

Finalul de meci l-a gãsit pe antrenorul Vasluiului extrem de mâhnit din cauza diferentei prea mare de scor.” Ne asteptam la un meci extrem de dificil, însã nu credeam cã vom lua bãtaie la o diferentã asa mare. N-am mai avut atitudinea din meciurile cu Steaua si cu HCM Constanta si s-a vãzut acest lucru. Pe lângã asta, i-am avut si pe fratii Bujor indisponibili din cauza unei rãceli puternice, iar alti cinci jucãtori au evoluat cu aceleasi probleme de sãnãtate. HC Odorhei e liderul la zi al campionatului, o echipã experimentatã, care ne-a sanctionat de fiecare datã când i s-a dat ocazia. Nu ne rãmâne decât sã privim cu optimism returul si sã le promitem suporterilor cã vom face tot posibilul sã obtinem victoria. De calificat mai departe, cred cã va fi foarte greu, însã în sport trebuie sã crezi si în minuni.Eu am încredere totalã în jucãtorii pe care îi antrenez !” a declarat dupã meci, Leonard Bibirig.