10.4 C

Aer de munte pentru Europa | VIDEO

Succes important în lupta pentru îndeplinirea obiectivului

VICTORIOSI….Pasul gresit fãcut la mijlocul sãptãmânii, în restanta cu Concordia Chiajna i-a pus în gardã pe jucãtorii lui Ciobotariu. Sâmbãtã, pe Municipal, Sânmãrtean si compania au practicat un joc aproape de perfectiune, ce le-a adus o victorie indubitabilã în fata Ceahlãului.

Doar trei minute au rezistat nemtenii iuresului „galben-verzilor”. Startul unei seri ce avea sã se dovedeascã perfecte pentru vasluieni a fost dat de mijlocasul de conjuncturã, Adrian Sãlãgeanu. Profitând de o loviturã liberã din afara careului, jucãtorul a surprins pe toatã lumea, inclusiv pe portarul Ceahlãului, pe care l-a fortat sã scoatã mingea din poartã. Luati prin surprindere de rapiditatea deschiderii de scor, oaspetii se conecteazã la meci abia în minutul 18, când Achim restabileste egalitatea însã fãrã a avea aprobarea centralului Kovacs, care semnalizeazã o pozitie de offide la jucãtorul nemtean. Era semnalul prin care Ceahlãul arãta cã nu a venit în excursie la Vaslui si pe care „galben-verzii” l-au receptionat din plin. Imediat la faza urmãtoare, Temwanjera trimite un voleu de exceptie în bara portii lui Jovic, Vasluiul dând astfel replica de echipã mare. Startul reprizei a doua aduce si egalarea la capitolul bare, noul intrat Popadiuc obligându-l astfel pe Cerniauskas sã-si facã o cruce mare în minutul 54. A fost ultima fazã periculoasã pentru oaspeti. Din minutul 55, terenul se înclinã în totalitate spre poarta nemtenilor iar Temwanjera reuseste primul sãu gol din actuala editie de campionat, risipind emotiile celor prezenti la stadion. Si pentru cã nici un meci al Vasluiului nu se terminã fãrã gol marcat din partea lui Antal, mijlocasul si-a fãcut din nou datoria si a dus scorul la 3-0 în minutul 84. Cu reusita de sâmbãtã, Antal urcã pe primul loc în topul marcatorilor din prima ligã, cu 10 reusite. Pentru FC Vaslui urmeazã o partidã extrem de importantã, miercuri, în cupã, contra Petrolului Ploiesti.