5.7 C

AM DAT-O ÎN BARÃ! (Bistrita 1-1 FC Vaslui)

GHINIONISTI… Ratãrile se rãzbunã. Vasluienii au fost pedepsiti, dupã ce au trimis de douã ori în barã si au ratat nenumãrate ocazii de a marca din ocazii favorabile. Dupã o fazã controversatã, bistritenii primesc o loviturã de pedeapsã, cu care reusesc sã încurce Vasluiul în lupta pentru titlu.

Duelul dintre Halagian si Hizo s-a încheiat nedecis, 1-1. Antrenorul Gloriei a gândit meciul cu prioritatea de a bloca atacurile “galben-verzilor”, însã planurile Armeanului au fost date peste cap de golul rapid marcat de Temwanjera. Bistritenii au iesit la atac si jocul s-a deschis, ambele echipe creându-si multe ocazii de poartã. Dulãul a mutat surprinzãtor si inspirat, trimitându-l pe Temwanjera în primul unsprezece, în locul suspendatului Bello. Vasluiul a început bine meciul si dupã opt minute Mike Temwanjera deschide scorul din plonjon, în urma unui corner executat de Sânmãrtean. Bistritenii se nãpustesc în atac, iar Velcovici (10, 22) si Bãjenaru (19) sunt foarte aproape de egalare, primul trimitând mingea în barã cu un sut de la 20 de metri. Replica “galben-verzilor” vine imediat, iar Wesley (25) trimite de douã ori în barã în aceeasi fazã. Pânã la pauzã, bistritenii au dominat teritorial, însã nu si-au mai creat ocazii mari de a înscrie. Dupã pauzã, bistritenii au iesit la joc, iar ocaziile au apãrut încã din startul partidei a doua, Szukala (47) a reluat cu capul putin peste transversalã. De partea cealaltã, vasluienii puteau închide meciul, atât Genchev (52), care suteazã plasat lângã barã, dar Albut respinge în corner, cât si Wesley (58), care a sutat din marginea careului puteau aduce trei puncte importante în lupta pentru câstigarea campionatului. Noi cu ratãrile, bistritenii cu golul. În minutul 64, Cânu comite hent în careu, iar Bãjenaru înscrie în stil de mare jucãtor cu o “scãritã”. Chiar dacã, Hizo a fortat trimitându-l pe Pouga în locul lui Milanov, Vasluiul nu si-a mai creat decât o singurã ocazie importantã de gol, sutul lui Adailton la coltul scurt este apãrat de Albut. De partea cealaltã, Gloria putea sã obtinã trei puncte mari, Kuciak respinge în fatã un sut de la 20 metri, însã Anton lufteazã din sapte metri. “Galben-verzii” pierd douã puncte mari în lupta pentru titlu, în urma unui joc pe care puteau sã-l câstige fãrã probleme, dacã jucãtorii nu ratau cu seninãtate din pozitii favorabile. În etapa urmãtoare, FC Vaslui primeste vizita Gazului, echipã care luptã pentru Liga Europa.

“Ne multumim cu putin”

Directorul tehnic al Gloriei Bistrita, Florin Halagian s-a declarat multumit de punctul obtinut de echipa sa în fata Vasluiului, o echipã cu jucãtori foarte buni. “A fost foarte greu, ne multumim cu putin. În douã meciuri am câstigat un singur punct la adevãr. Situatia în care suntem mã face sã fiu modest. Azi nu puteam sã câstigãm, a fost foarte greu sã pãtrundem prin apãrarea lor. Totusi, tot meciul, Bistrita a jucat mai bine. Îmi place toatã echipa Vasluiului, au jucãtori foarte buni. Elevii mei s-au dãruit total, nu m-am gândit în niciun moment cã vom pierde. Dupã 0-1 noi am avut meciul la discretie. A fost penalty la Cânu si am mai avut unul, dupã pãrerea mea”, a declarat Florin Halagian.