9.9 C
29-mart.-2024

Andrei Micu, campion national la aruncarea ciocanului

Atletism

CEL MAI BUN… Atletul vasluian Andrei Mihãitã Micu, legitimat la SCM Bacãu, a cucerit titlul de campion national la aruncarea ciocanului, sãptãmâna trecutã, în cadrul Campionatului National de aruncãri lungi de iarnã de la Bucuresti.

Andrei Micu devine din nou campion national la aruncarea ciocanului. Vasluianul s-a impus dupã o aruncare de 68, 67 metri. Pe locul secund s-a clasat Dragos Nicorici (63, 16 m, CA Roman), urmat de Florin Asmarandei (62, 43 m,CSM Bacãu). În proba similarã femininã, a câstigat Bianca Ghelber, urmatã de Ana Stanciu si Bianca Fazecas. La competitia disputatã pe Arena “Iolanda Balas Soter” din Bucuresti au participat si atletii Clubului Sportiv “Viitorul” Vaslui, antrenati de profesorul Laurentiu Maxim. Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Rares Conduraru, locul patru la Under 20, cu o aruncare 55,48 metri. Daniel Stavar s-a clasat pe locul cinci, tot la U20, cu o aruncare de 47,54 metri, în timp ce Alexandru Chelaru a terminat pe locul opt, cu 43,02 metri. La categoria Under 23, Victor Ionitã s-a clasat pe locul sase, cu o aruncare de 51, 28 metri. La feminin – U20, Bianca Antonia Nedelcu a terminat pe locul 9, iar Gabriela Botezatu a încheiat competitia pe locul 10.