8.5 C

Atletii de la CSS Bârlad confirmã din nou

Atletism

PE PODIUM… Noi rezultate remarcabile obtinute de atletii bârlãdeni. Sportivii Clubului Sportiv Scolar Bârlad au cucerit douã medalii de argint si trei de bronz la Campionatul National de atletism în salã – U18.

Medaliile de argint au fost obtinute de Denis Totoi, în proba de 800 de metri, cursã pe care a încheiat-o cu timpul 2:00.49, si Laurentiu Vrabie, în proba de 3.000 de metri, cu timpul 8:58.97. Andrei Anton a câstigat douã medalii de bronz, la 800 si 3000 de metri. Primul concurs l-a încheiat cu timpul 2:00.76, iar la 3.000 de metri si-a depãsit recordul personal (4:03.04). Ultima medalie de bronz a fost obtinutã la stafeta 4×400 metri, CSS Bârlad clasându-se pe locul trei cu timpul de 3:18.88. Stafeta 4×400 metri a clubului bârlãdean a fost formatã din Andrei Anton, Denis Totoi, Laurentiu Vrabie si Mihai Goga. Sportivii sunt antrenati de profesorul Lucian Bolgar. Atletii bârlãdeni au avut evolutii bune si în alte probe, Denis Totoi s-a clasat pe locul sase la 400 metri, iar Alexandru Goga pe locul 15. Laurentiu Vrabie s-a clasat pe locul 4 la 1.500 de metri, iar Francesca Miron a terminat pe locul 16 la 800 de metri si 17 la 1.500 de metri.