11.3 C
23-apr.-2024

Atletii de la CSS Bârlad, din nou pe podium

MEDALII Pentru sectia de atletism din cadrul Clubului Scolar Sportiv (CSS) Bârlad, sãptãmâna care tocmai s-a încheiat a fost una de exceptie. La etapa zonalã ce a avut loc la Bacãu, Andreea Zaharia de la grupa Copii I s-a clasat pe primul loc în proba de 800 de metri si astfel a obtinut biletul pentru faza superioarã, la Campionatul National. La aceastã competitie ea a reusit sã-si depãseascã recordul personal, de la 2.28 la 2.25. Un alt rezultat la fel de bun apartine atletei Mihaela Petrea. Ea s-a clasat pe locul III la Campionatul National de Cros ce s-a desfãsurat zilele trecute la Craiova.

Cotatã cu mari sanse de a obtine o medalie la etapa zonalã a Campionatului National de Salã de la Bacãu, atleta Andreea Zaharia a reusit o dublã performantã. Nu numai cã s-a clasat pe locul I la proba de 800 de metri, dar a reusit sã-si depãseascã propriul record de alergare, de la 2.28 la 2.25. Pozitia ocupatã îi oferã prilejul sportivei bârlãdene sã participe peste douã sãptãmâni la Bucuresti la faza superioarã a Campionatului National de Salã. Rezultate bune au obtinut si ceilalti atleti din cadrul CSS Bârlad, participanti la aceastã competitie: George Râpanu s-a clasat pe locul V (800 m), iar Teodor Ursu pe locul VIII (800 m). “Timpul pe care l-a scos Andreea Zaharia este excelent. A realizat o cursã frumoasã si detasatã chiar de la început. Rezultatul ei ne dã mari sperante pentru faza superioarã ce va avea loc la Bucuresti. A fost exact cum am prevãzut. S-a pregãtit foarte bine pentru aceastã competitie si a tratat totul cu seriozitate. Faptul cã si-a depãsit recordul este un bonus pentru ea si un imbold pentru viitor. Sunt mândru de ea, dar si de ceilalti sportivi cu care ne-am prezentat la Bacãu”, a declarat prof. Lucian Bolgar, antrenor atletism în cadrul CSS Bârlad. Un alt rezultat extraordinar vine tocmai de la Campionatul National de Cros din cadrul Olimpiadei Nationale a Sportului Scolar, ce a avut loc la Craiova, tot la sfârsitul sãptãmânii trecute. Atleta Mihaela Petrea a reusit sã se claseze pe un binemeritat loc III, dupã o cursã dificilã, umãr la umãr. Cu aceastã ocazie, atleta care anul trecut s-a clasat pe locul I în topul celor mai buni sportivi bârlãdeni, a adãugat încã o medalie de bronz în vitrina cu trofee si sperã ca, pânã la sfârsitul anului, sã obtinã si aurul.