17.2 C

Atletii de la LPS Vaslui au urcat de 6 ori pe podium

MEDALIATI… Sase clasãri pe podium pentru micutii atleti vasluieni la Cupa Atletis Junior Iasi. Sportivii de la LPS Vaslui, nãscuti în anii 2009 si 2010, s-au întors cu sase medalii, dintre care una de aur, douã de argint si trei de bronz.

Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Darius Tabãrã, atlet care s-a clasat pe primul loc în proba de 800 metri. În proba de 200 de metri, Tabãrã a terminat pe locul trei. Vlad Moraru s-a întors acasã cu douã medalii de argint, la 200 de metri si la 800 de metri. Tot la masculin, Octavian Dedu a terminat competitia pe locul 6 la 60 metri plat. În proba femininã, Alexandra Bãetu a cucerit douã medalii de bronz, la 60 metri plat si la 200 de metri plat. Atletii sunt pregãtiti de profesorii Dragos Hãulicã si Dan Anusca. Editia din acest an a Cupei Atletis Iasi s-a desfãsurat la finalul sãptãmânii trecute, la Iasi, si a adunat la start peste 200 de copii de la cluburi din tarã, dar si din Republica Moldova.