17.4 C

Atletii vasluieni, argint si bronz la Campionatul National U18

Atletism

PE PODIUM… Noi rezultate bune pentru atletismul vasluian. Vasluiul s-a întors cu douã medalii de la etapa finalã a Campionatului National de atletism – Under 18. Rares Conduraru (Viitorul Vaslui) a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a ciocanului, iar Stefania Cristea-Buhus (CSS Bârlad) a luat bronzul la aruncarea sulitei.

Faza finalã a Campionatului National de atletism – U18 a adus douã medalii pentru atletii vasluieni. Rares Conduraru s-a clasat pe locul doi în proba de aruncare a ciocanului, cu o aruncare de 59,75 metri, în timp ce bârlãdeanca Paula Stefania Cristea-Buhus a luat bronzul la aruncarea sulitei, cu o aruncare de 37,84 metri. În proba de aruncare a ciocanului, Alexandru Chelaru a terminat pe locul 8, în timp ce Rãzvan Herghelegiu s-a clasat pe locul 10. Cei doi sportivi au concurat si la Under 16, competitie desfãsuratã la începutul lunii, câstigatã de vasluianul Alexandru Chelaru. Sportivii de la „Viitorul” Vaslui sunt pregãtiti de profesorul Laurentiu Maxim. În proba de 800 m, atletii de la Clubul Sportiv Scolar Bârlad, Andrei Anton si Laurentiu Vrabie s-au clasat pe locurile 7 respectiv 11.