12.1 C

Atletism | Podium integral vasluian

MEDALIAȚI… Sportivii vasluieni au făcut senzație la Campionatul Național de Aruncări Lungi – U18 și la Naționalele de atletism – Copii 1 și Copii 2. Atleții noștri s-au întors cu 7 medalii, dintre care 2 de aur, 3 de argint și 2 de bronz.

CAMPIONI… Podiumul probei masculine de aruncare a ciocanului de la Campionatul Național de Aruncări Lungi – U18 a fost integral ocupat de atleții de la C.S “Viitorul” Vaslui. Vasluienii au obținut alte patru medalii, tot în proba de aruncare a ciocanului, și la Campionatul Național de atletism – Copii 1 și Copii 2.

Noi rezultate remarcabile pentru aruncătorii de la C.S “Viitorul” Vaslui. La ediția din acest an a Campionatului Național de Aruncări Lungi – Under 18 de la București, în proba masculină de aruncare a ciocanului, vasluienii au ocupat toate cele trei locuri ale podiumului. Victoria a revenit lui Narcis Nica, cu o aruncare de 64,28 metri, fiind urmat de Alexandru Ștefan Ciobanu și Răzvan Herghelegiu. Toți sportivii sunt pregătiți de profesorul Laurențiu Maxim. La Campionatul Național de atletism pentru Copii 1 și Copii 2, clubul vasluian a obținut patru medalii, dintre care una de aur, două de argint și una de bronz. La categoria Copii 1, Rebeca Samoilă a terminat competiția pe primul loc, devenind campioană națională, iar Elena Bianca Burghelea a luat argintul, primind titlul de vicecampioană națională. La masculin, Andrei Paul Moscaliuc a luat medalia de bronz. Ultima medalia a fost obținută la cateogria Copii 2, de Constantin Rareș Tunaru, argint la aruncarea ciocanului. Toți sportivii sunt antrenați de profesorul Ciprian Popa.