13.9 C
20-apr.-2024

Au fortat doar o reprizã

CSM Focsani – HC Vaslui 21-33 (13-15)

ÎN GRAFIC… Etapa a XIX-a a Diviziei A la handbal masculin a coincis cu o nouã victorie a Vasluiului. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a învins, în deplasare, pe CSM Focsani, scor 33-21 (15-13), dupã o partidã în care focsãnenii nu au contat decât în prima parte.

Vasluiul a învins pe CSM Focsani, 33-21 (15-13), în etapa a XIX-a a Diviziei A la handbal masculin. Gazdele au început în fortã jocul, având 7-6 în minutul 14 si 9-7 câteva minute mai târziu, în timp ce handbalistii vasluieni pierdeau cu nonsalantã mingile pe faza de atac. Reactia vasluienilor nu s-a lãsat mult asteptatã, elevii lui Leonard Bibirig reusind sã întoarcã rezultatul în câteva minute, 13-9, dupã o suitã de interventii impecabile ale portarului Bogdan Pralea. Pe finalul primei reprize, focsãnenii au revenit în joc si s-au apropiat la un singur gol (14-13), însã la pauzã diferenta a fost de douã goluri (15-13), dupã ce Vasluiul a marcat în ultima secundã de joc. În partea secundã, HC Vaslui a fost o altã echipã, ajutati si de interventiile portarilor Pralea si Closcã, vasluienii si-au impus ritmul încã din startul reprizei. Handbalistii vasluieni s-au desprins pe tabelã si au obtinut un succes linistitor, la 12 goluri, 33-21, gratie cãruia rãmân pe primul loc în seria A a Diviziei A la handbal masculin. Pentru HC Vaslui au marcat: Cotinghiu, Barac si Tutu (câte sase goluri), Soare, S. Iacob (câte trei goluri), Hagiu, S. Ignat, Moldovanu (câte douã goluri), M. Ignat, Ragea si Acatrinei (câte un gol). Dupã meciul de ieri, Divizia A va lua pauzã de trei sãptãmâni, pânã pe 16 martie, când Vasluiul va juca, acasã, cu CSH Teleorman Alexandria.