9.6 C

Au pierdut la ultima clasata

ESEC… Cu patru puncte în sase etape, HC Vaslui s-a deplasat la Piatra-Neamt, acolo unde au pierdut în fata ultimei clasate, LPS. Cu largul concurs al arbitrilor suceveni, nemtenii au reusit sã obtinã prima victorie din acest sezon, scor 33-23.

Dupã ce în etapa precedentã au reusit prima victorie în aceastã editie de campionat, handbalistii vasluieni s-au deplasat, ieri, la ultima clasatã, LPS Piatra-Neamt. O primã reprizã modestã, fãcutã de jucãtorii pregãtiti de Liviu Gugles care au reusit sã marcheze doar cinci goluri, nemtenii intrând la cabine cu un avantaj de opt goluri, 13-5. În partea secundã, jocul a fost mai echilibrat, însã cu largul concurs al arbitrilor din Suceava, LPS Piatra-Neamt a obtinut prima victorie din acest sezon, 33-23. Antrenorul echipei vasluiene, Liviu Gugles contestã arbitrajul de la acest joc si spune cã cei doi arbitri au fãcut totul pentru ca echipa gazdã sã obtinã victoria. “Am avut foarte multe greseli neprovocate si am ratat din nou destule ocazii. De asemenea, gazdele au reusit sã obtinã prima victorie din acest campionat cu largul concurs al arbitrilor, care au fãcut tot posibilul ca nemtenii sã câstige acest joc“, a declarat Liviu Gugles. Dupã cea de-a doua etapã a returului I, HC Vaslui rãmâne pe locul cinci al clasamentului, la egalitate de puncte cu ultima clasatã, LPS Piatra-Neamt, însã cu un golaveraj mai bun. Campionatul Diviziei A, la handbal masculin se va întrerupe pentru o pauzã de douã sãptãmâni, urmând ca pe 29 noiembrie, handbalistii vasluieni sã primeascã vizita celor de la CSM Focsani.