10.2 C

Au spart ghinionul (foto)

Si-au reluat seria de invincibilitate avutã acasã

VICTORIOSI…Dupã trei înfrângeri consecutive, galben-verzii si-au reluat urcusul în clasament, gratie victoriei de asearã, contra Universitãtii. La capãtul unui meci jucat în ceatã, la propriu si la figurat, FC Vaslui a cedat lanterna rosie, ocupând cel putin pentru o etapã locul 16 în clasament.

Într-o lume a superstitiilor, victoria de asearã a Vasluiului s-ar datora în mare parte accidentului avut sãptãmâna trecutã, galben-verzii scãpând de ghinioane odatã cu nefericitul eveniment. Însã în lumea iubitorilor de fotbal, FC Vaslui a fost asearã o echipã fãrã adversar, Universitatea Cluj venind pe Municipal ca mielul la tãiere. Cu douã ocazii avute tot meciul, alb-negrii nu au emis prea multe pretentii, superioritatea gazdelor fiind recunoscutã la final de ambele combatante. Ciobotariu a surprins încã din primul minut, trimitând pe teren trei fundasi centrali de meserie. Însã la fel ca si precedentii tehncieni, si actualul a profitat de polivalenta lui Celeban, trimitându-l în banda dreaptã a apãrãrii. Chiar dacã a jucat pe un post „incomod” polonezul s-a numãrat printre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului, având numeroase urcãri în careul advers. La capitolul „asa da” nu poate fi trecut cu vederea Henrique Madson, brazilianul fãcând cel mai bun joc al sãu de la sosirea la echipa galben-verde. Evolutia sa foarte bunã a fost încununatã cu un gol, mijlocasul deschizând scorul în minutul 12. Ocaziile au continuat la poarta lui Veselevsky si doar impreciziile lui Antal sau Temwajera au fãcut ca scorul sã nu capete proportii. Acest lucru avea sã vinã totusi în a doua parte a meciului, gratie penalty-ului transformat de Liviu Antal, în minutul 50. Cu toate cã în ultimele douã meciuri a marcat câte un gol, acesta nu a scãpat de apostrofãrile publicului spectator în momentul înlocuirii, suporterii sanctionând astfel lejeritatea cu care mijlocasul rateazã ocazii clare de gol. Galben-verzii au mai semnat câteva ocazii clare de gol prin Pãtulea si Buziuc însã scorul s-a terminat 2-0. La finalul partidei, optimismul a revenit în tabãra vasluianã iar testul constietizãrii situatiei grave în care se aflã, se va da marti, în meciul din Cupa României

Controverse în legãturã cu observatorul partidei

Delegarea lui Gheorghe Chivorchian ca observator al partidei de asearã a generat discutii îndelungate în studiourile televiziunilor sportive. Toate în urma anuntului fãcut sãptãmâna aceasta în legãturã cu venirea lui Chivorchian ca presedinte la clubul galben-verde. „Si dacã eram presedinte la Vaslui as fi avut aceleasi atributii ca observator. Am mai fost observator la meciurile Vasluiului în acest sezon si n-a fost nici o problemã. Eu sunt observator de joc, nu de arbitri. Sunt alte lucruri majore în sportul ãsta si noi ne legãm de un fleac” a declarat observatorul.