7.4 C

Bârlãdenii, înfrângeri pe linie în Liga Nationalã

Rugby

LA SCOR… Cel de-al doilea meci din Liga Nationalã de rugby disputat în fata propriilor suporteri s-a încheiat cu un esec usturãtor pentru RC Bârlad, 7-52 (7-19) cu Politehnica Iasi. Bârladul coboarã pe ultimul loc în Grupa B, cu un singur punct în trei etape.

RC Bârlad este nerecunoscut în startul Ligii Nationale de rugby, editia 2022-2023. Rugbystii bârlãdenii au trei înfrângeri în primele trei etape, si doar un singur punct obtinut în urma bonusului defensiv. În runda a treia, Bârladul a primit vizita Politehnicii Iasi, echipã în fata cãreia a cedat la scor, 7-52 (7-19). Confruntatã cu multe probleme de efectiv, echipa antrenatã de Ioan Harnagea nu a avut nicio sansã în fata Iasiului. Oaspetii au deschis scorul în minutul 5, prin eseul reusit de Dragos Giucã, ca pânã la pauzã sã mai culce de trei ori balonul în terenul de tintã bârlãdean, 19-0. Pe finalul primei reprize, bârlãdenii au redu din diferentã, prin eseul lui George Mãtasã, transformat de Eduard Crãescu, 19-7. Repriza secundã a fost dominatã autoritar de ieseni, care au mai reusit 5 eseuri. Dupã trei runde, Bârladul se aflã pe ultimul loc, cu un singur punct, la trei puncte în spatele formatiei CSM Galati. Pe primele trei locuri se aflã RC Grivita Bucuresti (9 puncte), CS Nãvodari (8 puncte) si CSA Steaua Bucuresti (7 puncte). În runda urmãtoare, sâmbãtã, 14 mai, RC Bârlad are o misiune imposibilã, în deplasare, cu Steaua Bucuresti.