28.7 C
16-apr.-2024

C.S “Viitorul” Vaslui, de trei ori pe podium la Campionatul Național de atletism

MEDALII… C.S “Viitorul” Vaslui a obținut trei medalii, dintre care două de aur și una de argint, la Campionatul Național de atletism pentru Copii 1 și 2 de la București. Andrei Volocaru a terminat pe primul loc în proba de aruncare a ciocanului – Copii 1, Rebeca Samoilă s-a impus în proba feminină, Copii 1, în timp ce Elena Burghelea a încheiat concursul pe locul doi.

La finalul lunii trecute, la București, a avut loc Campionatul Național de atletism pentru Copii 1 și 2, iar C.S “Viitorul” Vaslui s-a întors cu trei medalii. Sportivii pregătiți de profesorul Ciprian Popa au obținut două locuri 1 și un loc 2. Este vorba despre Andrei Cristian Volocaru, care a avut cea mai bună aruncare din concurs la Copii 1, sub 13 ani, Rebeca Samoilă, locul 1 la femin – Copii 1 (U13) și Elena Bianca Burghelea, locul 2 în aceeași probă. În această lună, atleții vasluieni vor face deplasarea la Craiova, unde va avea loc Campionatul Național de atletism pentru Juniori 1. Sportivii de la Viitorul Vaslui vor participa în proba de aruncare a ciocanului.