National

„Ca la Auschwitz. Cerșeau la gard, în pielea goală”. Mărturii șocante despre bătrânii din căminele groazei din Voluntari

Apar mărturii șocante din căminele groazei, aflate la doar câțiva kilometri de București. Oamenii care locuiesc în zonă povestesc despre traumele și umilințele prin care au trecut peste o sută de bătrâni. Aceștia erau bătuți, ținuți nemâncați și obligați să cerșească.

Bărbat: Condițiile de la Auschwitz, dacă vă închipuiți. Asta era aici. Îi vedeam la gard, cerșeau de mâncare, în pielea goală. În pielea goală erau ținuți la gard.

Reporter: De cât timp?

Bărbat: De vreo doi ani. Până și iarna erau în pielea goală.

Reporter: Erau răniți?

Bărbat: Erau bătuți.

Femeie: De câte ori trec pe acolo, bătrâneii cerșesc – dă-mi și mie un ban, 2 lei…n-ai și tu un corn?

Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ca-la-auschwitz-cerseau-la-gard-in-pielea-goala-marturii-socante-despre-batranii-din-caminele-groazei-din-voluntari-2411163

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button