10 C

Calificare fãrã probleme

CSM Vaslui – Sporting Vaslui 0-3

REUSITÃ… Sporting Juniorul Vaslui a învins cu 3-0 (1-0) pe CSM Vaslui si s-a calificat în turul urmãtor al Cupei României la fotbal. Golurile echipei antrenate de Cornel Cracea si Costinel Botez au fost reusite de Auras June, Vlãdut Mocanu si Stefan Stefanovici. Pe 11 august, în turul doi, Vasluiul va întâlni, pe teren propriu, pe Husana Husi.

Meciul din primul tur al Cupei României, cu rivala localã CSM Vaslui, n-a reprezentat o problemã pentru Sporting Juniorul Vaslui, iar diferenta de la final putea fi mai mare. Meciul disputat pe „Municipalul” din Vaslui s-a jucat în conditii groaznice, pe o cãldurã sufocantã. CSM-ul nu a rezistat decât o reprizã în fata celor de la Sporting, care au deschis scorul prin Auras June, înainte de pauzã. Pânã atunci, CSM Vaslui a stat bine pe douã linii si a încercat sã surprindã pe contraatac. Prima reprizã a fost echilibratã, cu un plus de posesie, dar una sterilã în favoarea bãietilor lui Cornel Cracea. În repriza secundã, Sporting Juniorul Vaslui a controlat meciul autoritar, fundasul CSM-ului, Sebastian Târtârãu, a fost eliminat, iar trupa lui Cornel Cracea a mai marcat de douã ori, prin Vlãdut Mocanu si Stefan Stefanovici. În urmãtorul tur, miercuri, 11 august, Sporting Juniorul Vaslui va juca, pe teren propriu, împotriva Husanei Husi. Sporting Juniorul Vaslui: Dohotaru – Stefanovici, Grigoras, Chiorean, Baciu – Mocanu, Codreanu, Hagiu, O. Cracea, June – Gherase. Au mai intrat: Panait, Oblesniuc, Tãcutanu si Ciobotaru. CSM Vaslui: Onciu – Manolache, Târtârãu, Crãciun, Joc – Jitaru, Suciu – Pricop, Verdes, Cosovãt – Rusu. Au mai intrat: Spânache, Artenie, Bejan, Gache si Cernat.