11.2 C

Campioana remizelor

Potaissa Turda – HC Vaslui 25-25

ECHILIBRU…HC Vaslui încheie turul de campionat în zodia egalurilor. Trupa antrenatã de Leonard Bibirig a înregistrat sâmbãtã a treia relizã din actuala stagiune, 25-25, pe terenul celor de la Potaissa Turda, la finalul unui meci în care a condus de douã ori pe tabela de marcaj.

Meciul a început foarte bine pentru elevii lui Bibirig, asta si gratie paradelor lui Bogdan Pralea, poate cel mai în formã vasluian din acest tur de campionat. Dupã 20 de minute, scorul era în avantajul HC Vaslui, 9-5. Cuprinsi de euforia startului bun de partidã, Hagiu si compania au scazut din turatii în a doua parte a primei reprize, înregistrând un record greu de atins în Liga Nationalã. Din minutul 16 si pânã în minutul 29, n-au mai izbutit sã marcheze nici mãcar un gol, ineficientã ofensivã de care au profitat din plin turdenii, care au intrat în avantaj la pauzã, scor 11-10. Potaissa a început repriza a doua la fel de bine cum a terminat-o pe prima, elevii lui Horatiu Gal desprinzându-se în minutul 47 la 4 goluri diferentã pe tabela de marcaj, scor 16-12. A fost momentul când, pentru a rãmâne în joc, vasluienii nu aveau decât o singurã variantã: sã apese din nou pe pedala de acceleratie. Au fãcut-o si s-a vãzut ! În minutul 56 al partidei, HC Vaslui preia din nou avantajul, însã diferenta de doar un singur gol a fost prea fragilã pentru ca punctele sã vinã la Vaslui. Pânã la finalul celor 60 de minute, Turda echilibreazã situatia pe tabelã si „îngheatã” scorul final la 25-25. Pentru HC Vaslui au marcat Hagiu 5 goluri, Stan 5, G. Bujor 4, S. Ignat 3, M. Ignat 2, Bejinariu 2, Rosu 2, M. Bujor 1, Iacob 1. Dupã acest egal pe terenul Potaissei, vasluienii îsi continuã parcursul neconvingãtor din turul campionatului, ecupând pozitia 11 în clasament, la un punct în spatele pozitiei ce asigurã salvarea de la retrogradare.

Leonard Bibirig: „Am pierdut douã puncte”

„A fost un meci foarte disputat între douã echipe sensibil egale care veneau dupã douã meciuri diametral opuse. Noi dupã o înfrângere acasã cu Baia Mare, cei de la Potaissa dupã o victorie la Baia Mare. Un meci care tot timpul a stat sub semnul echilibrului. Noi am început bine prima reprizã, am sfârsit-o rãu, si am început a doua reprizã la fel cum am terminat-o pe prima. În ultimele 15-17 minute am revenit la forma din startul meciului si consider cã a fost o partidã care se si putea câstiga si pierde de ambele echipe. Gândind însã subiectiv, consider cã am pierdut douã puncte.” a declarat antrenorul Vasluiului dupã meci.