9.8 C

CE de gimnastică: Larisa Iordache, medalie de aur la sol. Cătălina Ponor, pe locul 2

Larisa Iordache şi Cătălina Ponor au reuşit o nouă dublă pentru România la Campionatele Europene de gimnastică de la Bruxelles, clasându-se pe primele două locuri la sol.

Cele două gimnaste au făcut schimb de poziţii faţă de finala de la bârnă, Larisa Iordache cucerind primul său titlu important la seniori, în timp ce Ponor s-a clasat pe locul 2.

De această dată, Cătălina Ponor a fost prima reprezentantă a ţării noastre care a intrat în concurs, obţinând pentru exerciţiul său 14,633.

Larisa Iordache a evoluat a şasea, reuşind un exerciţiu impecabil, pentru care arbitrii i-au acordat 15,233, notă cu care a depşit-o pe colega sa de echipă şi pe britanica Hannah Whelan, clasată pe locul 3 cu 14,533.

Astfel, România încheie Campioantele Europene de gimnastică cu un bilanţ remarcabil, elevele antrenorilor Octavian Belu şi Mariana Bitang cucerind patru din cele cinci medalii de aur puse în joc.

Sâmbătă, în concursul pe echipe, România a cucerit primul său titlu european după patru ani, pentru ca duminică Sandra Izbaşa să se impună la sărituri, iar Cătălina Ponor la bârnă, aparat la care Larisa Iordache s-a clasat pe poziţia a doua.

Clasament final sol: 1.Larisa Iordache (România) 15,233; 2.Cătălina Ponor (România) 14,633; 3.Hannah Whelan (Marea Britanie) 14,533; 4.Vanessa Ferrari (Italia) 14,400; 5.Rebecca Tunney (Marea Britanie) 13,800; 6.Maria Livchikova (Ucraina) 13,466; 7.Marta Pihan-Kulesza (Polonia) 13,400; 8.Julie Croket (Belgia) 12,866