PLANURI… CSM Vaslui a organizat ieri o conferință de presă pentru a prezenta obiectivele și planurile pentru sezonul 2025-2026. La conferința de presă au fost prezenți antrenorii echipelor de handbal, Gabriel Armanu și Bogdan Pralea, și fotbal, Costinel Botez și Sorin Sava, primarul Lucian Braniște, directorul clubului, Bogdan Cristea, căpitanul echipei de fotbal, Dragoș Grigore, și Dragoș Chirica, membru în Consiliul de Administrație al CSM Vaslui.
Aceștia au vorbit despre planurile pentru fiecare secție în parte. La secția de handbal, obiectivul echipei pentru sezonul 2025-2026 este clasarea pe locurile 1-6. Antrenorul Gabriel Armanu s-a arătat mulțumit de transferurile efectuate în această vară și speră ca echipa să practice un handbal de calitate. “Am reușit în această vară să transferăm toți jucătorii pe care i-am dorit și pe care clubul a putut să-i transfere din punct de vedere al bugetului. Consider că o clasare undeva pe locurile 6-7 ar fi un obiectiv plauzibil, conform cu bugetul și valoarea lotului. Am reușit transferuri sonore din handbalul românesc, precum Malasinskas, Vlad Rusu, vasluianul Dragoș Hanțaru, jucători de echipă națională, Rareș Ștefan, un copil cu potențial mare. Am căutat să combinăm valoarea și experiența jucătorilor în vârstă cu jucătorii tineri de perspectivă”, a spus Gabriel Armanu.
Fotbalul, obiectiv locurile 1-9
La echipa de fotbal, obiectivul este unul mai mic față de sezonul precedent, când a fost calificarea în play-off. Pentru sezonul ce va debuta pe 30 august, CSM-ul are obiectiv clasarea pe locurile 1-9 și formarea unei echipe cu care în sezonul 2026-2027 să obțină calificarea în play-off și chiar calificarea la barajul de promovare în Liga 2. „Anul trecut, ne-am propus un obiectiv mult mai mare decât ar fi trebuit, având în vedere valoarea lotului nostru. Dar, am avut un parcurs foarte până la vacanța de iarnă și doar o greșeală a făcut ca noi să nu prindem play-off-ul. Anul acesta în lot vor fi doar 13 sportivi seniori, iar restul vor fi jucători tineri de perspectivă. În această serie avem 8 echipe care au fost prezente în play-off-ul din sezonul anterior, ceea ce face ca obiectivul nostru să fie clasare în primele 9 echipe. Obiectivul va fi mult mai ambițios în sezonul următor, când ne dorim să prinde play-off-ul și chiar calificarea la baraj”, a spus directorul clubului, Bogdan Cristea. De asemenea, noul antrenor al echipei de fotbal, Sorin Sava, a explicat că echipa sa se află într-un proces de reconstrucție și speră ca până la startul campionatul să mai aducă unu, doi jucători. “În acest sezon, seria este una foarte grea și suntem conștienți de ceea ce ne așteaptă. Echipa se află într-un proces de reconstrucție, iar obiectivul nostru este clasarea pe locurile 1-9. Încercăm să facem lucruri bune cu jucătorii pe care îi avem la dispoziție. Au sosit câțiva jucători buni, iar până la startul campionatului sperăm să mai aducem doi fotbaliști”, a declarat Sorin Sava.