28-mart.-2024

CELEBAN DE 6 PUNCTE

Polonezul, decisiv în ambele confruntãri cu Timisoara

Poli Timisoara 0-2 FC Vaslui

VICTORIE MERITATÃ…FC Vaslui a reusit sã profite de pasul gresit fãcut de Dinamo, pe teren propriu cu Pandurii, învingând-o pe ACS Poli Timisoara, scor 2-0, cu ajutorul golurilor înscrise de Piotr Celeban si Nuno Viveiros. Galben-verzii au egalat la puncte „câinii” dar rãmân pe locul 5 din cauza golaverajului mai slab.

În sezoanele precedente, o luptã acerbã pentru titlul de campioanã, partida de asearã dintre ACS Poli Timisoara si FC Vaslui s-a disputat într-un anonimat total, doar aproximativ 300 de suporteri fiind prezenti pe stadionul „Dan Pãltinisanu”. Meciul a început foarte bine pentru bãietii lui Ciobotariu iar prima ocazie a partidei a coincis cu deschiderea de scor, Celeban fãcându-si din nou datoria ca si în partida din tur. Polonezul a profitat de o minge trimisã din corner de Musat si bâlbâitã de defensiva gazdelor iar în minutul 16 i-a adus în avantaj pe galben-verzi cu un sut din marginea careului mic. În minutul 25, Timisoara a încercat sã reintre în joc, însã mingea trimisã de Bãrbut a fost respinsã de barã, spre norocul lui Cerniauskas. FC Vaslui a încercat sã-si mãreascã avantajul pânã la pauzã însã reprofilatul fundas central, Ortiz, a ratat de putin sansa. În partea a doua a jocului, tot bãietii lui Ciobotariu s-au aflat la conducere, iar Cuero (min 53 ) si înlocuitorul sãu, Gil Bahia(min 59), au fortat coltul lung la douã faze similare, însã Nuno Claro a fost la post de fiecare datã. „Vinovat” de rezolvarea partidei s-a fãcut Viveiros în minutul 73, portughezul fiind ultimul beneficiar al unui triunghi de pase exceptional al vasluienilor: experimentatul Mike a recuperat o minge la mijlocul terenului, trimitându-i lui Antal în partea dreaptã, care, cu mult altruism, i-a oferit posibilitatea lusitanului sã înscrie al doilea sãu gol în campionat. 2-0 pentru FC Vaslui iar cãderea fizicã si psihicã a gazdelor s-a accentuat si mai mult în minutulele de prelungire, când Masour a fost eliminat în urma a douã cartonase galbene primite în minutele 82 si 93. În urma acestui rezultat, galben-verzii si-au revendicat pozitia a cincea în clasament, pierdutã sâmbãtã în detrimentul Pandurilor, egalându-i totodatã la puncte pe „câini”, ocupantii ultimului loc european. Astfel, meciul de luni, contra celor de la FC Brasov devine foarte important, mai ales cã Dinamo urmeazã sã joace, în deplasare, la Petrolul Ploiesti.