O avertizare Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat va intra în vigoare miercuri dimineața în zone din județele Ialomița, Călărași și Constanța, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie.
Astfel, pe parcursul acestei zile, între orele 10:00 – 21:00, în estul județelor Ialomița și Călărași, precum și în zona continentală a județului Constanța valul de căldură se va menține, va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra între 36 și 38 de grade Celsius.
De asemenea, în același interval orar, va fi în vigoare un Cod galben de căldură și disconfort termic ridicat în vestul județelor Ialomița și Călărași, în județul Brăila și în zona continentală a județului Tulcea. Valul de căldură se va menține și în aceste zone, unde va fi disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 35 de grade Celsius…https://agerpres.ro/social/2025/07/09/cod-portocaliu-de-canicula-si-disconfort-termic-accentuat-in-zone-din-judetele-ialomita-calarasi-si–1466834