10.7 C
20-apr.-2024

Copiii ecologisti de la Husi, câstigãtori ai concursului “Sã salvãm un copãcel”!

Timp de douã luni, octombrie si noiembrie, pustii de la mai multe grãdinite din municipiul Husi s-au luat la întrecere în cadrul unui concurs bazat pe principii ecologiste, numit “Sã salvãm un copãcel”. Copii au avut de colectat, individual sau pe grup, maculaturã, iar cei mai vrednici au primit cupe si medalii.

“S-au strâns 1970 de kilograme de maculaturã de la cele 12 grupe dupã cum urmeazã. Locul I si cupa aurie, cu 563 kilograme maculaturã strânsã, a revenit grupei de la Grãdinita nr. 1 Husi (educatoare Manolea Miluta si Toma Ilona). A fost premiatã si Vasiliu Sofia, ai cãrei pãrinti au adus 397 de kg de maculaturã, același premiu revenind si Rebecãi Marian, cu 120 kg maculaturã. Pe locul secund, lI s-a clasat Zelincu Lorena, cu 20 de kg, iar pe locul III Macovei Denisa13,8 kg. Locul II, pe grãdinitã, si cupa argintie, cu 319 kg de macultarurã strânsã, a revenit grupei Greierasilor, de la Grãdinita Nr. 2, (educatoare Catichi Cristina si Bãlutã Elena). A obtinut locul I, pe grupã, Sârbu Andrei cu 80,7 kg; locul II, Teodora Chenciu cu 18,7 kg si medalia cu locul III, Rotaru Stefan, cu 17,6 kg, dar si Mihai Ianos cu 16,8 kg maculaturã. Locul III pe grãdinitã si cupa de bronz cu 246 de kg a fost ocupat de grupa Fluturasilor de la Grãdinita Nr. 2 Husi (educatoare Cãtãnescu Mariana-Elisabeta si Ungureanu Maria). Au luat medalia, cu locul I, Mazdrag Daria cu 49 kg, medalia cu locul II, Pascariu Stefania, cu 28,5 kg, dar si Mircea Larisa cu 28 de kg. Locul III a revenit lui Dascãlescu Florin -26,8 kg, dar si Evelinei Barbu, cu 22 de kg. Chiar si dincolo de podium, copiii au fost stimulati cu premii, tocmai pentru ca hãrnicia si implicarea lor sã fie evidentiate. “În concluzie, concursul a fost un succes, s-a simtit colaborarea dintre pãrinti, dintre pãrinti si educatoare, motivatia copiilor la grupele unde s-a strâns o cantitate mare de hârtie reciclabilã. Trebuie sã mentionãm si implicarea educatoarelor, care au adus maculaturã. Felicitãm pe copii, pãrintii si educatoarele de la grupele fruntase, felicitãm pe toti copiii si pãrintii care au primit medalii pentru efortul lor, în procurarea si transportul hârtiei si felicitãm toti copiii si pãrintii care s-au implicat în concurs, care au contribuit la succesul echipei si la atingerea scopului final! Scopul final a fost procurarea, din banii obtinuti din vânzarea maculaturii, de puieti pe care sã-i plantãm în curtea grãdinitelor. S-au obtinut 354 lei care au intrat în contul Asociatiei <<Pãrintii de la Grãdinita Nr. 1 Husi>>. La primãvarã plantãm copãcei! Multumim în primul rând presedintelui Asociatiei <<Pãrintii de la Grãdinita Nr. 1 Husi>>, domnului Ciobanu Ginu, care a initiat concursul, a procurat medaliile si cupele pentru premii, a fost presedintele juriului si în final s-a ocupat de transportul celor aproape douã tone de hârtie cãtre centrul de colectare. Multumim doamnelor Pârvan Ana, Blânda Ana-Maria si Alistar Roxana, care, împreunã cu domnul Ciubanu, au cântãrit întreaga cantitate de hârtie, au înmânat cu drag cupele si medaliile premiatilor!”, au transmis organizatorii.