5.8 C
20-apr.-2024

CSM Vaslui întrerupe seria victoriilor

Handbal

ATÂT AU PUTUT… CSM Vaslui a fost învinsã de HC Dobrogea Sud Constanta cu scorul de 24-31 (11-12), în etapa a 8-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Fãrã Florin Acatrinei si Silvian Amihãesi, doi dintre cei mai buni jucãtori ai Vasluiului, CSM-ul a reusit sã facã un joc bun doar în prima reprizã, când au jucat de la egal la egal cu una dintre cele mai puternice echipe din campionat.

Timp de 30 de minute meciul de la Constanta a fost extrem de echilibrat. Handbalistii antrenati de Gabriel Armanu au reusit sã joace de la egal la egal si chiar sã o conducã pe Dobrogea Sud Constanta, o fortã în campionatul României. În debutul reprizei secunde, echilibrul fragil s-a rupt, iar de la 11-12 (minutul 30), constãntenii s-au desprins la 13-19 (min. 38). Gazdele au controlat jocul pânã la final si s-au impus la o diferentã de sapte goluri, 31-24. În lipsa lui Acatrinei, cel mai bun marcator al Vasluiului a fost interul Maksym Karamyshev, cu 6 goluri. Celelalte goluri ale Vasluiului au fost reusite de Rãzvan Chiratcu (5), Vlad Husanu (3), Ciprian Vancea (3), Gabriel Cumpãnici (3), Vladimir Carali (2), Andrei Popa (1) si Dragos Soare (1). Dupã op etape, CSM Vaslui se aflã pe locul 10 în clasament, cu 9 puncte, la egalitate cu CSU Suceava. În etapa urmãtoare, CSM Vaslui va juca, pe teren propriu, cu CSM Focsani, partidã programatã pe 11 noiembrie.