24.3 C
01-iul.-2022

CSM Vaslui, locul 8 în Liga Zimbrilor

FINAL… Înfrângere la Buzãu si final de sezon pentru echipa de handbal a CSM Vaslui. Echipa pregãtitã de Gabriel Armanu a fost învinsã de HC Buzãu, scor 26-31 (12-14), si a încheiat sezonul 2021-2022 al Ligii Zimbrilor pe locul 8, cu 31 de puncte.

Dupã o primã reprizã echilibratã, terminatã cu scorul de 12-14 pentru buzoieni, meciul s-a decis în debutul reprizei secunde, când Vasluiul nu a reusit sã marcheze timp de sase minute. Gazdele au profitat si au fugit spre linia de sosire, înscriind 5 goluri consecutive, 19-12. Nimic nu a anuntat cãderea handbalistilor vasluieni, mai ales cã în prima reprizã au condus pe tabelã pânã în minutul 26, 11-12. Bãietii lui Armanu au încercat sã revinã în meci si s-au apropiat la trei goluri, 27-24, dar Buzãul a gestionat bine finalul de meci reusind sã se impunã la cinci goluri, 31-26. Astfel, CSM Vaslui încheie sezonul pe locul 8, cu 31 de puncte, fiind cea mai bunã performantã din ultimii ani. Pentru CSM Vaslui au marcat: Gabriel Cumpãnici (8 goluri), Rãzvan Chiratcu (5), Amin Yousefinezhad (4), Vlad Husanu (4), Bogdan Cîrchea (2), Florin Acatrinei (2) si Alexandru Ionescu (1).