LocalSPORT

CSM Vaslui, victorie de infarct cu Timișoara

VICTORIOȘI… CSM Vaslui obține cea de-a treia victorie din acest sezon, 28-27 cu SCM Poli Timișoara. Victoria a fost obținută la ultima fază a meciului, când Țenghea a parat o lovitură de a 7 m.

SUPERB… CSM Vaslui a învins dramatic pe SCM Poli Timișoara, scor 28-27 (12-12), sâmbătă seara, într-un meci contând pentru etapa a cincea a Ligii Zimbrilor. A fost un meci care a ținut suporterii cu sufletul la gură de la primul până la ultimul fluier. Totul s-a decis la ultima fază, atunci când portarul Adrian Țenghea a devenit eroul CSM-ului, după ce a apărat o aruncare de la 7 metri la ultima fază a meciului.

Handbaliștii vasluieni au intrat pe teren hotărâți și s-au instalat rapid la conducerea jocului. Cu o apărare bine organizată și un atac eficient, Vasluiul a dictat ritmul meciului, conducând aproape în permanență. Timișorenii au reușit să întoarcă scorul doar de două ori, la 12-13 și 13-14, în chiar startul reprizei secunde. În prima repriză, antrenorul Timișoarei, George Buricea, care este și selecționerul naționalei masculine, a fost eliminat după ce l-a bruscat pe Zoran Nikolic pe banca tehnică. Finalul partidei a fost unul dramatic, CSM-ul reușind să obțină victoria la ultima fază a meciului. Dominik Gal a înscris pentru 28-27, dar ultimul atac a aparținut bănățenilor, care au obținut o aruncare de la 7 m pentru apărare în semicerc. Manojlovic a aruncat, dar Adrian Țenghea a parat mingea decisivă și a transformat întreaga sală într-un vulcan de fericire. CSM Vaslui s-a impus cu 28-27 și a urcat pe locul 4 în clasament, cu 6 puncte, la doar două puncte de prima clasată, HC Buzău. Dragoș Hanțaru a fost, din nou, omul pe care CSM Vaslui s-a putut baza în momentele grele. Cu 10 goluri marcate, a fost cel mai bun marcator al partidei. O seară excelentă a avut și portarul Vlădut Rusu, cu 12 intervenții. CSM Vaslui: Adrian Țenghea (1/2), Vlăduț Rusu (12/38) – (1 gol) – Dragoș Hanțaru (10 goluri), Nemanja Vucicevici (5), Dragan Pavlovic (5), Aidenas Malasinskas (2), Dominik Gal (2), Rareș Ștefan (2), Ștefan Armanu (1), Andrei Popa, Bogdan Păunescu, Arnad Hamzici, Yuriy Pop, Ciprian Aungurenci, Marius Szoke și Andrei Yashchanka.

2 comentarii

  1. Povestea de anul trecut, conduci cu 4-5 diferența, apoi suntem egalați, in loc sa ne ducem la 10 goluri 🤦 cum dracu sa cazi așa deodată 🤕

  2. Da victorie dar se confirma ca clubul a devenit pf lui armanu am jucat in 6 tot meciul ca nu putem sa l punem la socoteala pe armanu junior in repriza a 2 a putea întra un spectator pe teren in locul lui ca tot aia era Hantanu la certat mereu ca era absent și ne facem hatarul pana la capăt cu acatrinei care este la divizia b apropo dacă malasinskas e mare jucător la sfârșit de campionat o sa premiați iar vreo 2 echipe ca să ramaneti

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button