7.7 C
18-apr.-2024

CSM Vaslui – Vitis Suletea, finala Cupei

CALIFICARE… Vitis Suletea si CSM Vaslui s-au calificat în finala Cupei României la fotbal, faza judeteanã. Detinãtoarea trofeului, CSM Vaslui, si Vitis Suletea, au reusit duminicã, la Popeni, sã treacã de FC 2007 Gârceni si Flacãra Muntenii de Sus si urmeazã sã se confrunte, pe 1 iunie, tot la Popeni, în marea finalã a competitiei judetene.

Semifinalele Cupei României – faza judeteanã s-au disputat la baza sportivã „Viitorul” din Popeni, comuna Zorleni, în cuplaj. În primul meci al zilei de duminicã, Vitis Suletea a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se impune în cele din urmã în semifinala cu Flacãra Muntenii de Sus, scor 5-4, dupã ce la finalul celor 120 de minute de joc scorul a fost egal, 1-1. Meciul dintre cele douã formatii a fost plin de evenimente: mervi, faze controversate, eliminãri si ratãri. Suletenii au condus cu 1-0, dar Flacãra a restabilit egalitatea în ultimele minute de joc. S-a intrat în prelungiri, dar calificarea s-a decis la penalty-uri. În cea de-a doua semifinalã, CSM Vaslui a învins FC 2007 Gârceni cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind reusite de Ionut Jitaru, fostul jucãtor al Husanei Husi. Finala fazei judetene se va desfãsura tot la Popeni, miercuri, 1 iunie.