14.7 C
23-apr.-2024

CU STEAGUL SUS

FC Brasov – FC Vaslui 1-2

CONTINUITATE… Dupã calificarea în grupele Europa League, FC Vaslui a confirmat forma bunã prin care trece si în campionat, unde au învins, în depasare, 2-1 pe FC Brasov. Evolutia “galben-verzilor” a fost una foarte bunã, în special în repriza secundã, când Vasluiul a arãtat ca o echipã solidã. “Dulãul” a riscat mai mult, trimitând în teren un singur închizãtor, iar rezultatele s-au vãzut si pe tabelã, Gerlem si Temwanjera i-au adus trei puncte importante.

Favoritã în partida de sub Tâmpa, FC Vaslui a încercat sã-si respecte statutul si a pus presiune încã din primul minut pe jucãtorii lui Murcia, care erau neînvinsi pe teren propiu în aceastã editie de campionat. Dupã ce au “cucerit” mijlocul terenului, “galben-verzii” au început sã-si creeze ocazii importante la poarta lui Felguieras si dupã o combinatie frumoasã între Wesley si Adailton, ultimul nu reuseste o preluare simplã la opt metri de poartã. Dupã numai 20 de minute din meci, Hizo este obligat sã efectueze prima înlocuire, Hugo Luz intrând în locul lui Petar Jovanovic, accidentat. Chiar si asa, Adailton, în minutele 21 si 28 putea deschide scorul, însã în cea de a doua fazã este surprins în ofsaid. Gazdele reusesc sã mai echilibreze jocul si la prima ocazie mai importantã, Chipciu deschide scorul. Vasluiul reactioneazã rapid, iar Gerlem restabileste egalitatea, dupã o superbã actiune personalã. Pânã la pauzã, Hizo mai pierde un jucãtor, Sânmãrtean resimte oboseala acumulatã în ultimele partide si nu mai poate continua, acesta fiind înlocuit de Raul Costin (37). Repriza secundã a început cu Brasovul la timonã si cu “galben-verzii” încercând sã speculeze orice gresealã în defensiva adversarilor. Intrat în teren, Mugurel Buga e primul care trece pe lângã gol, nereusind sã trimitã peste Cerniauskas, dintr-o pozitie favorabilã. Buga este imitat de Moutinho si contrar cursului jocului, cei care reusesc sã se desprindã sunt vasluienii, Temwanjera înscrie frumos cu exteriorul, dupã o pasã de la Wesley. Golul lui Mike a adus si linistea în tabãra “galben-verzilor”, care au mai putut înscrie de cel putin trei ori, Gerlem (63, 82) rateazã singur cu Felquieras, în timp ce Adailton (87) îl depãseste pe portarul brasovenilor, dar nu reuseste sã fructifice o fazã de toatã frumusetea. FC Vaslui a jucat ca o echipã mare si a obtinut o victorie meritatã, care confirmã forma bunã prin care trece trupa lui Hizo. Cu sapte puncte în clasament, “galben-verzii” se pregãtesc de derby-ul cu Dinamo, dar si de duelul cu Lazio, de pe 15 septembrie.