21.1 C

Ne-am calificat in sferturi! (Vaslui – Dunarea Galati 4-1)

FC Vaslui – Dunãrea Galati 4-1!

UPDATE: FC Vaslui s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a trecut cu scorul de 4-1 de divizionara secunda, Dunarea Galati. Oaspetii au condus cu 1-0, dar „galben-verzii” au revenit pana la pauza prin Wesley. Cea de-a doua repriza a fost la discretia vasluienilor, care s-a detasat pe tabela de marcaj prin dubla lui Adailton, intrat la pauza, si golul lui Neagu.

DECISIV Dupã trei meciuri fãrã victorie, FC Vaslui vrea sã-si refacã moralul printr-o calificarea în sferturile de finalã a Cupei României. “Galben-verzii” vor da piept astãzi cu divizionara secundã, Dunãrea Galati, într-un meci ce poate deveni mai dificil decât pare la prima vedere. Antrenorul Viorel Hizo nu îsi va menaja titularii, deoarece ratarea acestui obiectiv primordial ar însemna un dezastru pentru formatia finantatã de Adrian Porumboiu. Dunãrea Galati nu traverseazã cea mai bunã formã si vine la Vaslui sã facã “meciul vietii”. Singurul fotbalist cu nume din tabãra gãlãtenilor este Daniel Florea, însã fundasul nãscut la Vaslui nu a evoluat niciun minut în acest sezon pentru oaspetii de astãzi.

Dacã în campionat FC Vaslui “scârtâie”, “galben-verzii” pun mare pret în acest sezon pe al doilea obiectiv, Cupa României. Competitia este cea mai usoarã cale cãtre participarea în Europa League, si de aceea Viorel Hizo va face tot posibilul sã ajungã pânã în finalã. Adversara de astãzi, Dunãrea Galati este o echipã net inferioarã, dar oaspetii pot compensa diferenta de valoare prin dãruire. Gãlãtenii nu traverseazã nici ei cea mai fastã perioadã si vor veni la Vaslui dupã trei meciuri fãrã victorie, ce i-a dus pânã pe locul 13 în esalonul secund. Echipa pregãtitã de Viorel Tãnase a ajuns în aceastã fazã a competitiei dupã ce în 16-imi a eliminat-o pe Sportul Studentesc, scor 1-0, gol Valentin Munteanu. În conditiile în care nu va putea folosi o serie de fotbalisti si va încerca sã menajeze si o parte dintre titulari, Viorel Hizo este de pãrere cã jocul din aceastã dupã-amiazã nu va fi atât de usor pe cât se pare. “Nu vom avea un meci atât de usor pe cât pare în Cupa României. Dunãrea Galati vine sã joace meciul vietii. Cu sigurantã jucãtorii echipei oaspete vor veni sã-si dea viata pe teren. Asa cã nu putem vorbi de vreo favoritã în acest moment. Evident, ne dorim mult sã ne calificãm. Vom încerca sã profitãm si de avantajul de a juca acasã, fiind practic scutiti, în aceastã perioadã grea, aglomeratã, de a mai face vreo deplasare. Oricum, voi încerca sã menajez cât mai multi jucãtori în meciul cu Dunãrea Galati pentru cã ne asteaptã alte meciuri de grad zero, cele cu Sporting si Lazio din Liga Europa.”, a spus antrenorul Vasluiului. Dacã runda precedentã, „galben-verzii” au fãcut spectacol cu Vointa Livezile, acum jucãtorii Vasluiului s-ar multumi cu orice scor, numai sã meargã mai departe în Cupã, competitie din care au iesit deja nume precum U Cluj, FC Brasov sau CFR Cluj.