spot_img
spot_img
7 C
Vaslui
10-mai-2025

Dan Anton, reţinut: trafic de ţigări, amante, spionaj şi intervenţii la miniştri

- Advertisement -

Acţiune spectaculoasă a procurorilor anticorupţie împotriva unuia dintre cei mai controversaţi judecători din Iaşi. Magistratul Dan Anton, de la Curtea de Apel Iaşi, a fost săltat ieri şi dus la audieri la DNA Bucureşti, unde a fost reţinut azi-noapte pentru 24 de ore. Anton este implicat într-un dosar voluminos, realizat cu sprijinul SRI, în care acuzaţiile aduse depăşesc uneori limita imaginaţiei.

A promis unor afacerişti italieni că va interveni pe lângă fostul premier moldovean Vlad Filat. A primit mită de la traficanţi de ţigări în urma unei întâlniri conspirative de la un hotel din Iaşi. A intrat prin efracţie în apartamentul concubinei sale pentru a monta aparate ilegale de înregistrat. A dat şpagă sticle de băutură unui agent de pază de la o şcoală pentru a fi anunţat când ajunge acolo fostul soţ al iubitei.

S-a lăudat că îşi poate convinge două colege să dea o sentinţă „cu dedicaţie”. Sunt acuzaţii din dosarul instrumentat împotriva magistratului ieşean, furnizate de surse juridice.
O imagine concludentă a “clanului” Anton este cea de ieri, de la Curtea de Apel Iaşi, acolo unde fiii săi poliţişti au venit cu un bolid de lux BMW X6 pentru a fi alături de tatăl lor

sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/dan-anton-retinut-trafic-de-tigari-amante-spionaj-si-interventii-la-ministri–109540.html

- Advertisement -
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
Ultimele Știri
Ultimele Știri

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.