17.2 C

Dante Botosani, „blestemul” Vasluiului

Liga 3

ÎNVINSI… „Blestemul” cu Dante Botosani continuã pentru „galben-verzi”! Sporting Juniorul Vaslui a înregistrat o înfrângere amarã în fata celor de la Dante Botosani, scor 1-2 (1-1), într-un meci contând pentru etapa a cincea a Ligii 3. Vasluiul a jucat mai bine de 20 de minute cu un om în plus, a ratat ocazii uriase, dar a pierdut sansa revansei în fata Botosaniului.

La douã luni distantã de esecul suferit de Sporting Juniorul Vaslui în barajul de promovare în Liga 3 cu Dante Botosani (1-2), iatã cã „blestemul” Dante Botosani loveste din nou. „Galben-verzii” au fãcut un meci foarte bun în prima reprizã, au egalat prin golul lui Robert Rusu, dar au sfârsit lamentabil, fiind învinsi de „lanterna-rosie” a Seriei 1. Botosãnenii si-au bãgat „autobaza” în propria jumãtate de teren si au mizat doar pe eventualele contraatacuri sau pe greseala adversarului. Asa s-a întâmplat în minutul minutul 21, când Merticariu a deschis scorul cu un sut din interiorul careului. Jucãtorii Vasluiului au cerut ofsaid la pasa cãtre Merticariu, dar asistentul nu a ridicat fanionul. A urmat o perioadã de dominare totalã a Vasluiului, în care jucãtorii lui Cornel Cracea au irosit mai bine de cinci ocazii mari. În cele din urmã, Vasluiul restabileste egalitatea prin Rusu (min. 39), iar în minutele de prelungiri a primit o loviturã de pedeapsã, irositã de Octav Cracea, unul dintre cei mai slabi jucãtori ai Vasluiului în partida de sâmbãtã. La prima ocazie pe care au avut-o în repriza secundã, botosãnenii duc scorul la 2-1, iar vasluienii trebuie sã alerge din nou dupã egalare. Pe final, oaspetii au apelat la toate tertipurile pentru a trage de timp, spre disperarea jucãtorilor vasluieni. Sporting a avut un om în plus, si-a mai creat câteva ocazii de gol, dar fãrã nicio schimbare pe tabela de marcaj. În urma acestui rezultat, Vasluiul rãmâne cu sase puncte si coboarã pe locul 6 în clasamentul Seriei 1.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Somuz Fãlticeni     5        4        1        0        10-4             13

2        Husana Husi          5        4        0        1        10-3             12

3        Stiinta Miroslava    5        3        1        1        11-6             10

4        Foresta Suceava     4        2        0        2        7-5               6

5        Bucovina Rãdãuti   3        2        0        1        5-3               6

6        Sporting Vaslui      5        2        0        3        5-5               6

7        Ceahlãul                5        2        0        3        5-7               6

8        Bradu Borca 5        1        1        3        5-12             4

9        Dante Botosani      5        1        0        4        4-11             3

10      CSM Pascani 4        0        1        3        2-8               1

sursã foto: sportactual.ro