9.6 C
23-apr.-2024

Debut cu victorie in Antalya

FC Vaslui – Shurtan Guzar 4-1

LA SCOR… FC Vaslui s-a impus în primul amical din Antalya, cu scorul de 4 -1, în fata formatiei Shurtan Guzar (Uzbekistan). La pauzã ‘‘galben-verzii’’ conduceau cu 2-0, gratie reusitelor semnate de Pouga(min 15) si Gabriel Cânu (min 26). Pe lista marcatorilor si-au mai trecut numele Genchev(min 51) si Milisavljevic(min 75). Vasluiul a terminat meciul în zece oameni, dupã ce Raul Costin a vãzut cartonasul rosu în minutul 60. A fost primul test dintr-o serie de cinci meciuri, urmãtoarea partidã urmând a se disputa duminicã, atunci când ‘‘galben-verzii’’ vor da piept cu echipa de primã ligã rusã, KS Samara.

‘‘Galben-verzii’’ nu au avut prea mult timp de acomodare în Antalya, si la doar o zi dupã ce au ajuns în cantonamentul din Turcia, au sustinut deja primul meci amical. Adversara a fost echipa Shurtan Guzar, ce evolueazã în prima ligã din Uzbekistan, formatie cu experientã în competitiile continentale din Asia. FC Vaslui a arãtat, dupã spusele oficialilor ‘‘galben-verzi’’, o poftã mare de joc, lucru ce s-a concretizat destul de rapid pe tabela de marcaj. Scorul a fost deschis în minutul 15 de Christian Pouga, iar pânã la pauzã pe lista marcatorilor si-a trecut numele si cãpitanul Gabriel Cânu(min 26). Cea de-a doua reprizã i-a gãsit la conducerea jocului tot pe vasluieni, acestia majorând scorul la 4-0, prin reusitele semnate de Genchev(51) si Milisavljevic(75). Uzbecii au marcat golul de onoare, din penalty, spre finalul partidei, atunci când FC Vaslui evolua cu un om în minus, dupã eliminarea lui Raul Costin, din minutul 60.

În cãutarea formulei ideale

La fel ca în partida cu FCM Bacãu, Viorel Hizo a rulat aproape tot lotul, în cãutarea celei mai bune formule de joc. ‘‘Dulãul’’ a început meciul cu urmãtoarea echipã : Kuciak – Gheorghiu, Cânu, Rivas, Milanov – Campano, R.Costin, Genchev, L.Sânmãrtean – Adailton, Pouga. În a doua reprizã în teren au intrat si restul jucãtorilor pe care tehnicianul i-a avut la dispozitie.

‘‘Am jucat aproape perfect’’

Multumiti de joc

La finalul partidei oficialii clublui FC Vaslui s-au arãtat foarte multumiti de maniera în care elevii lui Hizo au abordat meciul. Acestia au spus cã ‘‘galben-verzii’’ au jucat aproape perfect, dar cã rezultatul conteazã mai putin în conditiile în care Hizo este încã în cãutarea formulei ideale. ‘‘A fost un joc multumitor, echipa noastrã întâlnind o echipã cu experientã în competitiile internationale. Am jucat aproape perfect, însã nu scorul conteazã, ci faptul cã antrenorul încearcã sã gãseascã formula idealã cu care sã abordãm cea de a doua parte de campionat’’, a spus Cãtãlin Popa, director tehnic FC Vaslui.