17.9 C

DEJA-VU (foto)

ISTORIA SE REPETÃ În a doilea meci în grupele Europa League, FC Vaslui a a jucat dupã acelasi scenariu. A egalat, a marcat pentru victorie, dar aceasta nu a venit pentru cã adversarii au egalat în 10 oameni. Diferenta e cã, dacã la Roma se putea vorbi despre un miracol, ieri a fost aproape o dezamãgire. Rãmâne, însã, jocul bun prestat în ambele meciuri si acelasi Sânmãrtean plin de promisiuni pentru jocurile viitoare! De asemenea, rãmâne si o situatie optimistã în clasament, dupã douã etape FC Vaslui situându-se pe locul II în clasamentul Grupei. Vorba lui Hizo imediat dup meci, “speranta moare ultima”, si noi încã avem sperante! Sperante mari!

Hizo a ales sã înceapã partida într-o formulã super-ofensivã dar unul din vârfurile de lance s-a arãtat de-a dreptul tocit. Bello a fost, fãrã niciun dubiu, mâna moartã. Prima ocazie a Vasluiului a venit abia în minutul 22 si s-a datorat unei executii, marca Sânmãrtean. Sutul acestuia de la distantã a fost respins cu greu de portarul oaspetilor. Pe parcurs, formula lui Hizo a început sã schioapãte, oaspetii având mai multe contra-atacuri tãioase. Nikci si Alphonse l-au pus la grea încercare pe Cerniauskas. La a treia încercare, portarul vasluienilor nu a mai avut ce face. Alphonse s-a dezlipit ca scotch-ul chinezesc de Papp si Farkas si a marcat ca la un antrenament cu jaloane. Era momentul când toti vasluinienii asteptau ca favoritii sã se trezeascã. Si s-au trezit, dupã pauzã! Abia atunci, Hizo a remarcat cã Bello e în plus si locul sãu a fost luat de Raul Costin. A fost momentul în care Vasluiul si-a început jocul adevãrat. Wesley a declansat ofesiva finalã si reuseste sã obtinã un penalty, plus un bonus, cartonas rosu pentru Koch, fundasul oaspetilor. Tot el marcheazã elegant din penalty si aduce speranta la Neamt. Dupã încã 15 minute, Adailton îl lanseazã perfect pe Mike iar acesta îsi face, încã odatã, datoria de atacant si îl executã simplu pe portarul oaspetilor. Unii vasluieni încã mai strigau “gol’ când Mehmedi a reluat cu capul, din 6 metri, dupã o centrare a lui Rodriguez, venitã din loviturã liberã. Au urmat 10 minute de foc în care Sânmãrtean a arãtat cã este fotbalist adevãrat. Din pãcate nici incursiunea sa magistralã, finalizatã cu sutul deviat în barã a lui Adailton, nici bomba expediatã milimetric pe lângã barã nu a putut schimba soarta partidei. Nu a fost sã fie victorie, dar a rãmas amintirea unei partde frumoase în Europa League. Pãcat cã atât de putini vasluieni s-au putut bucura de ea… live!

REACTII

Porumboiu: “Sper sã rãmânem pe doi pânã la final”

“2-2 este un rezultat multumitor. Mi-as fi dorit cele trei puncte dar mã multumesc si cu acest egal. Suntem pe locul doi în grupã si sper sã rãmânem acolo pânã la final. S-a repetat scenariul de la Lazio, 2-1, penalty, om în plus si nu reusim sã câstigãm. Nu sunt supãrat, mergem mai departe.”

Hizo: “Parccã ne e fricã sã câstigãm!”

“Ne-am dorit mult sã câstigãm. Din pãcate am fãcut în prima reprizã o serie de greseli, am primit un gol nepermis de usor. Echipa a revenit în repriza a doua, am reusit sã întoarcem rezultatul, din pãcate ne-am bucurat prea mult si am primit un gol nepermis, pe o lipsã de marcaj. Nu pot sã trec si sã nu remarc echipa, care a muncit enorm de mult. Suntem într-o competitie în care nu am fost nicioadatã si lipsa de experientã si-a spus cuvântul, parcã ne e fricã sã câstigãm. S-a întâmplat acelasI lucru în prima etapã, asa si acum. Este important cã am acumulat un punct. Încet-încet cãpãtãm experientã si reusim sã revenim. La Lazio am întors rezultatul, aici am întors rezultatul, ceea ce înseamnã cã jucãtorii nostri au caracter. Ne-a fost teamã de viteza lor, dar am reusit sã obtinem un punct. În acest moment suntem pe locul doi, vom vedea ce se va întâmpla în meciul de la Lisabona. “

Urs Fischer: “O sã ne revenim!”

Urs Fischer: “Am vãzut un meci foarte bun, am pierdut douã puncte, dar pe cealaltã parte am câstigat un punct. I-am tinut 60 de minute sub control. Am jucat foarte bine în defensivã sI nu I-am lãsat sã avanseze. Nu înteleg cartonasul rosu, dar s-a vãzut cã echipa mea a acceptat asta, am continuat sã luptãm cu capul sus. Plecãm putin demoralizati dupã acest rezultat, dar o sã ne revenim. Vasluiul nu a reusit sã facã un joc atât de bun pentru cã noi nu I-am lãsat sã joace. Nu am revãzut faza penaltyului, dar vã zic cã nu a fost nici pe departe loviturã de pedeapsã.”