Desi are juristi, Consiliul Judetean Vaslui achizitioneazã servicii juridice de peste 12.000 de euro pentru o institutie din subordine

COSTURI… În cadrul Consiliului Judetean Vaslui functioneazã Serviciul Juridic având 11 posturi, din care 7 sunt ocupate în prezent. Aceastã structurã are si o conducere proprie, însã în pofida acestui pluton de oameni avut la dispozitie, Consiliul Judetean continuã sã contracteze servicii juridice de consultantã, asistentã si reprezentare, pe sume deloc de neglijat. Cea mai recentã achizitie a acestor servicii urmeazã sã se facã pentru Centrul Cultural Judetean Vaslui, institutie care are titular pe acest post, dar care si-a suspendat contractul pe o perioadã de 12 luni. Pentru aceste servicii, Consiliul Judetean Vaslui va asigura un buget de peste 70.000 de lei pentru anul viitor.
Motivul pentru care s-a ajuns la acest proiect de hotãrâre îl explicã chiar initiatorii lui: încãrcãtura de muncã a consilierilor juridici se situeazã la limita superioarã. „Prin Hotãrârea Consiliului Judetean Vaslui nr.113/2025 s-a aprobat achizitionarea serviciilor de consultantã juridicã, de asistentã si/sau de reprezentare de cãtre Centrul Cultural Judetean Vaslui, motivat de faptul cã postul de consilier juridic este temporar vacant din data de 09 mai 2024, iar la nivelul institutiei s-a constatat o intensificare a activitãtii, respectiv a activitãtii Compartimentului Juridic, Achizitii, Resurse umane pentru care era necesarã experientã specializatã în probleme de drept, de consultantã/asistentã juridicã. La momentul adoptãrii actului administrativ sus-mentionat, s-a avut în vedere cã institutia dispunea de sumele necesare pentru plata serviciilor juridice, în bugetul de venituri si cheltuieli pentru anul 2025. Prin Nota de fundamentare a Centrului Cultural Judetean Vaslui înregistratã la Consiliul Judetean Vaslui în data de 04.12.2025, se aratã necesitatea aprobãrii achizitionãrii de servicii juridice si în anul 2026, întrucât Centrul Cultural Judetean Vaslui are în continuare temporar vacant postul de consilier juridic, motivat de faptul cã titularul postului a solicitat prelungirea suspendãrii contractului individual de muncã pentru o perioadã de 12 luni, în baza prevederilor legale în vigoare. În prezent, institutia are încheiat un contract de prestãri servicii juridice pe o perioadã determinatã, respectiv pânã la data de 31 decembrie 2025. De asemenea, Centrul Cultural Judetean Vaslui sustine cã achizitia de servicii juridice este absolut necesarã pentru buna desfãsurare a activitãtii curente a institutiei, tinând cont de complexitatea activitãtii care presupune întocmirea unui numãr însemnat de contracte, precum: contracte de achizitie publicã, contracte de prestãri servicii artistice în temeiul Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, contracte de prestãri servicii în baza Codului civil”, se aratã în proiectul de hotãrâre.
Banii vor fi asigurati din bugetul Centrului Cultural Judetean Vaslui
Ce ne spun initiatorii acestui proiect este cã juristii de la Consiliul Judetean nu mai pot de atâta spetealã, însã ratiunea pare sã fie cu totul alta. În realitate, acest demers demonstreazã un singur lucru: ori angajatii de la CJ sunt slab pregãtiti, pentru cã în trecut si Spitalul Judetean a fãcut o astfel de achizitie ; ori or fi niscai interese pentru a angaja anumiti avocati, care sã mai mãnânce si ei niste bani, pentru cã vorbim de un buget de 72.000 de lei pe care Centrul Cultural Judetean îl va pune la bãtaie anul viitor pentru a-si asigura aceste servicii.
Ce sa ne mai ninunam,juristi angajati pe pile la CJ care nu stiu sa sustina un proces in instanta.
De aceea le trebuie avocati!!!!!