Avocatul Bogdan David Oane din Craiova a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Craiova sub acuzaţia de trafic de influenţă şi fals în înscrisuri.
Avocatul îşi desfăşura activitatea în cadrul Baroului Dolj, dar a fost suspendat din avocatură la 1 noiembrie 2010.
Potrivit procurorilor DNA, în perioada noiembrie 2009 – ianuarie 2010 Bogdan David Oane, în calitate de avocat, ar fi pretins şi primit suma de 300 euro de la un denunţător, afirmând că are influenţă asupra unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Piteşti şi că ar putea obţine o soluţie favorabilă denunţătorului, în sensul de a i se restitui permisul de conducere şi de a nu fi trimis în judecată pentru încălcarea unor prevederi la regimul circulaţiei pe drumurile publice.
Procurorii mai susţin că, ulterior, în cursul lunii martie 2011, pentru a ascunde infracţiunea de corupţie pentru care fuseseră iniţiate cercetările, avocatul craiovean ar fi contrafăcut contractul de asistenţă juridică pe care l-ar fi încheiat cu denunţătorul, prin inserarea, în cuprinsul actului, a unor împrejurări necorespunzătoare adevărului şi anume că denunţătorul, în calitate de client, s-ar fi obligat să-i plătească sumele de 1.500 euro cu titlu de onorariu şi 200 lei pentru fiecare deplasare ocazionată de serviciile de asistenţă juridică.
Dosarul a fost înaintat spre judecare Curţii de Apel Craiova.
AGERPRES.ro