14.5 C

Dorintã de afirmare

HC Vaslui – CS Caras Severin, azi, 20.00

AMBITIOSI… Handbalistii vasluieni vor sã producã surpriza în Cupa României. HC Vaslui întâlneste, astãzi, în Sala Sporturilor din Brazi, de la ora 20.00, pe CS Caras Severin, în optimile de finalã ale cupei. În cazul unei victorii, Vasluiul va da piept în sferturile de finalã cu învingãtoarea partidei dintre HC Odorhei si HC Minaur Baia Mare.

Anul acesta, Cupa României la handbal masculin se desfãsoarã într-un nou format, care include si cele mai bun echipe din esalonul secund. Sortii au decis ca HC Vaslui sã întâlneascã în optimile de finalã pe CS Caras Severin, echipã la care evolueazã si vasluianul Demis Grigoras. CS Caras Severin se aflã pe locul opt în clasamentul Ligii Nationale cu 19 puncte în 19 partide. În ultima partidã, disputatã sâmbãtã, 1 martie, CS Caras Severin a învins, pe teren propriu, pe HC Minaur Baia Mare, cu scorul de 34-32, într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii Nationale de handbal masculin. “Pentru noi, prioritar este campionatul. Încercãm sã supravietuim în prima ligã, iar urmãtorul obiectiv e Cupa României, unde ne dorim sã ajungem cât mai sus”, a declarat Aihan Omer, antrenorul Resitei. Meciurile Turneului Final al Cupei României se desfãsoarã în Sala Olimpia din Ploiesti si Sala Sporturilor Brazi, ziua de astãzi fiind rezervatã optimilor, iar cea de joi sferturilor. Competitia va continua sâmbãtã, când vor avea loc meciurile din semifinale, urmate de finala Cupei României, care se va juca duminicã. Favoritã la câstigarea editiei din acest este detinãtoarea trofeului si campioana României, HCM Constanta.