10.7 C

Echipa de fotbal din Gârceni, locul 4 la Cupa Satelor

JUNIORI… Echipa mixtã de fotbal sub 13 ani a comunei Gârceni a participat la faza regionalã a Cupei Satelor la fotbal, care a fost organizatã la Ivãnesti, judetul Vaslui. Miroslava, judetul Iasi, a câstigat faza regionalã si s-a calificat la turneul final al competitiei.

Micutii fotbalisti din Gârceni s-au clasat pe locul 4 la finalul fazei regionale de la Ivãnesti, dupã ce au fost învinsi de Miroslava, judetul Iasi (0-2) si Sascut, jud. Bacãu (0-3) si au remizat cu Iaslovãt, jud. Suceava (1-1). Competitia de la Ivãnesti a fost câstigatã de Miroslava, cu 9 puncte, dupã victoriile cu Iaslovãt (2-1), Sascut (1-0) si Gârceni (2-0). Reprezentanta judetului Iasi s-a calificat la turneul final al Cupei Satelor, editia 2022. Pe locul doi s-a clasat Iaslovãt, 4 puncte, iar Sascut a terminat pe locul trei, cu 3 puncte. Pentru dezvoltarea fotbalului si descoperirea de tinere talente în mediul rural, FRF a lansat, în 2018, Cupa Satelor, o competitie dedicatã copiilor sub 13 ani din mediul rural, iar echipele participante sunt mixte. Echipele participante reprezintã satele si comunele din România.