16.8 C

EGALUL FAVORITELOR (foto)

Liga a IV-a

ECHITABIL… Juventus Fãlciu a remizat acasã, 2-2 (1-1), cu FC Gârceni, la capãtul unei partide echilibrate si în care ambele formatii ar fi putut lua cele trei puncte. Mai experimentati si cu un lot mai omogen, Gârceniul a început în fortã si a dat impresia cã poate câstiga, dar s-a lovit de o echipã bine organizatã, care a spus “pe aici nu se trece”. În cealaltã partidã, Olimpia Stãnilesti si Vitis Suletea au terminat la egalitate, scor 1-1.

Debutul Fãlciului pe teren propriu în play-off-ul Ligii a IV-a a fost unul cu emotii. Juventus a luat gol în minutul 2, când Tiberiu Bucur a profitat rapid de visãtoarea apãrare a “Bãtrânei Doamne”, iar trupa lui Moraru a avut de tras pânã sã revinã pe tabelã. Un gol corect anulat pe motiv de ofsaid si douã ocazii importante au fost momentele când trupa lui Moraru s-a aflat cel mai aproape de gol. Egalarea a venit în minutul 22, când Ionut Cezar a transformat o loviturã de pedeapsã dupã un hent în careu, iar Mihãilã putea aduce Fãlciul în avantaj înainte de pauzã, însã nu a reusit sã-l învingã pe Onciu, portarul Gârceniului. Prima reprizã a fost dominatã de gazde, dar nu cu foarte multe ocazii de a înscrie, în timp ce Gârceniul a marcat repede si a stat la “cutie”, încercându-si norocul pe contraatac cu Bucur, Ungureanu si Vulpe, jucãtori rapizi care pot destabiliza orice apãrarea din judet. Startul reprizei secunde a început cu FC Gârceni în atac, iar Constantin Vulpe a irosit douã ocazii mari de a readuce echipa lui Scutelnicu în avantaj. În minutul 50, oaspetii au cerut penalty la Vulpe, care a fost tras de tricou, dar arbitrul Ionut Chiriac a lãsat jocul sã continue. Tinerea de tricou a fost destul de evidentã, însã nu se cunoaste exact dacã faultul s-a produs în interiorul suprafetei de pedeapsã. În pofida cursului jocului, cei care au înscris au fost gazdele, Apetrei (57) a vrut sã centreze, însã a reusit sã aducã Fãlciul în avantaj, asta si pentru cã Onciu a iesit gresit pe centrare. Dupã gol, Juventus a rãmas în ofensivã, iar Emi Apetrei, de douã ori, a fost aproape de a închide meciul. Un penalty au cerut si gazdele, când Purece a lovit mingea cu mâna, dar centralul Chiriac a considerat cã nu a fost intentie. Chiar dacã au fost si câteva greseli, brigada de arbitri condusã de centralul Ionut Chiriac a avut o prestatie echidistantã, care nu a influentat rezultatul partidei. În loc de 3-1, s-a fãcut 2-2. Si asta pentru cã Gârceniul a mutat inspirat. L-a scos pe Perju si l-a introdus pe Ivãnicã (75), cel care a reusit sã restabileascã egalitatea, dupã o pasã perfectã a lui Bucur. S-a terminat 2-2, dupã o partidã echilibratã, usor dominatã de gazde, însã cu ocazii de ambele pãrti. De mentionat cã la finalul partidei, oficialii echipei Juventus Fãlciu au contestat dreptul de joc al mijlocasului Alexandru Ivãnicã pentru dublã legitimare, jucãtor care în tur a evoluat si pentru echipa din Fãlciu.

Juventus Fãlciu – FC Gârceni 2-2 (1-1)

Stadion: “Comunal”, Spectatori: 200

Marcatori: Cezar (22), Apetrei (57) / Bucur (2), Ivãnicã (75)

Echipele de start:

Juventus: Andrei Manolache – Rãzvan Vasiliu, Bogdan Ignat, Andrei Ruginã, Cristinel Pecheanu, Emanuel Apetrei, Gabriel Patrichi, Ionut Cezar, Mihai Vânãtoru, Cãtãlin Chirazi, Alexandru Mihãilã.

Antrenor: Vasile Moraru

FC Gârceni: Bogdan Onciu – Adrian Fofici, Constantin Mihãilã, Bogdan Purici, Claudiu Dragomir, Cãtãlin Perju, Sorin Ungurianu, Adrian Soldan, Lucian Rotariu, Tiberiu Bucur, Constantin Vulpe.

Antrenor: Lucian Rotariu

Arbitru: Ionut Chiriac (Bârlad)