27 C
16-apr.-2024

Esec la Iasi

ÎNFRÂNGERE… Echipa de handbal masculin HC Vaslui a pierdut sâmbãtã, 30-27 (17-10) confruntarea sustinutã la Iasi, împotriva rivalei Politehnica. În ciuda acestei înfrângeri, trupa lui Gugles rãmâne si dupã penultima etapã a turului I pe prima treaptã a podiumului.

Fãrã victorie de multi ani pe terenul rivalei de la Politehnica Iasi, Vasluiul a fãcut o primã reprizã modestã, în care iesenii au reusit sã intre la cabine cu un avantaj de sapte goluri! Chiar dacã în partea a doua a jocului, handbalistii vasluieni si-au revenit si au intrat în joc, acestia nu au mai putut întoarce rezultatul. HC Vaslui pierde cu 30-27 si înregistreazã cea de-a doua înfrângere din aceastã editie de campionat. În ciuda acestui esec, bãietii lui Gugles rãmân pe primul loc cu opt puncte, în timp ce Politehnica Iasi se aflã pe locul doi cu sapte puncte. Antrenorul echipei, Liviu Gugles s-a declarat dezamãgit de evolutia echipei în prima parte a jocului, atunci când gazdele au intrat la cabine cu un avantaj de sapte goluri! “Sunt nemultumit de modul cum am evoluat în prima reprizã. Chiar si asa dacã eram atenti, am fi putut obtine pe final un rezultat de egalitate”, a declarat Liviu Gugles. În ultima etapã a turului I, handbalistii vasluieni vor sta. Urmãtorul joc oficial va fi în prima etapã a returului I, atunci când Vasluiul va juca în deplasare, pe 6 noiembrie, cu Universitatea Bucovina II Suceava.