17.9 C
29-mart.-2024

Evolutie promitãtoare

HC Vaslui – CSU Galati 39-27 (16-9)

LA PAS… Handbalistii vasluieni au obtinut o nouã victorie în meciurile amicale dinaintea începutului de campionat. Într-o partidã sustinutã în Sala Polivalentã din Vaslui, elevii lui Leonard Bibirig au învins, fãrã probleme, 39-27 (16-9) pe Universitatea Galati.

Înainte de Cupa Municipiului Vaslui, handbalistii vasluieni si-au mentinut tonusul printr-un amical împotriva viitoarei colege de serie, CS Universitatea Galati. Doar primele 20 de minute au fost mai echilibrate pentru ca apoi handbalistii vasluieni sã-si intre în mânã. Sandu Iacob si compania au marcat la foc automat si i-au fãcut pe gãlãteni sã parã de multe ori neputinciosi. HC Vaslui a intrat la pauzã cu un avantaj de sapte goluri (16-9), însã trupa lui Leonard Bibirig nu s-a oprit. A controlat si repriza secundã, iar diferenta de pe tabelã s-a mãrit odatã cu trecerea timpului. În cele din urmã, Vasluiul s-a impus la o diferentã de 12 goluri, scor 39-27. Îmbucurãtoare au fost evolutiile lui Cotinghiu (8 goluri), Sabin Ignat, Marius Ignat, Sandu Iacob si Cãlin Hagiu (câte 6 reusite). HC Vaslui: Closcã – Bejenariu, Sandu Iacob, Mãdãlin Tutu, Sabin Ignat, Marius Ignat, Cotinghiu. Au mai jucat: Soare, Barac si Cãlin Hagiu. S-a mai jucat o reprizã de 20 de minute, în care Leonard Bibirig a folosit si ceilalti jucãtori pe care îi are la dispozitie. Urmãtoarele jocuri de pregãtire se vor disputa la sfârsitul sãptãmânii, în Sala Polivalentã, unde va avea loc o nouã editie a Cupei Municipiului Vaslui. Elevii lui Leonard Bibirig vor da piept cu Dinamo Bucuresti, Universitatea Suceava si Olympus Chisinãu.