17.2 C

Experimente ciudate

FC Vaslui – Shurtan Guzar 2-0

ÎN LINIE DREAPTÃ… FC Vaslui a câstigat cel de-al zecelea amical din Antalya, elevii lui Augusto Inacio trecând cu scorul de 2-0 de formatia uzbecã Shurtan Guzar. Golurile „galben-verzilor” au fost marcate de Paul Papp si Yero Bello. Antrenorul portughez si-a odihnit mai multi titulari, pe care îi va folosi în partida de astãzi, contra echipei Sikelborg, din Danemarca.

„Galben-verzii” au mai bifat o victorie, a treia consecutivã, si sunt aproape de încheierea unui ciclu infernal de pregãtire. Dupã o lunã de cantonament jocul echipei încã nu este finisat, dar carentele pot fi si din cauza faptului cã jucãtorii nu mai pot sta concentrati dupã o perioadã atât de „exil”. Asearã, elevii lui Inacio au fãcut o primã reprizã bunã, în care au si înscris cele douã goluri. Paul Papp, în minutul 7, a deschis scorul dupã un corner executat de Adailton, pentru ca Bello, în minutul 33, servit perfect de Braganca, sã majoreze diferenta. Din pãcate, jocul echipei s-a rupt complet în partea a doua, atunci când Inacio a fãcut unele schimbãri ciudate. Urcarea lui Paito în linia de mijloc, folosirea lui Anderson pe postul de fundas stânga si trecerea lui Luz ca mijlocas central au destabilizat sistemul echipei si au fãcut ca actiunile sã nu aibã nici un fel de cursivitate. Un amestec de 4-3-3 si 4-1-4-1 au fãcut ca jocul sã fie extrem de încãlcit si lipsit de spectaculozitate. Totusi, suntem încã în faza pregãtirilor, iar noul antrenor trebuie sã testeze cât mai multe solutii. „Galben-verzii” au început partida cu urmãtoarea formulã: Straton – Jovanovic, Papp, Farkas, Hugo Luz – Costin – Gheorghiu, Adailton, Braganca, Buhaescu – Yero Bello. În repriza a doua au mai intrat Luca, Marius Constantin, Anderson si Paito.

FC Vaslui – Sikelborg, astãzi, ora 17:30

Wesley, N’Doye, Sânmãrtean sau Temwanjera au fost pãstrati pe banca de rezerve si vor fi folositi în meciul de astãzi, împotriva danezilor de la Sikelborg. Partida va începe la ora 17:30 si va fi al unsprezecelea meci din cantonamentul din Antalya. În ultimele zile de la antrenamente a lipsit Nicusor Stanciu, fotbalistul fiind convocat la echipa nationalã de tineret a României, care a disputat un meci amical împotriva reprezentativei olimpice a Egiptului.